Od piątku w siedzibie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i na jej dziedzińcu będzie można oglądać wystawę zatytułowaną „Sztuka na zawsze…? 75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie”.
Zaprezentuje ona przekrój efektów prac wielu pokoleń konserwatorów i konserwatorek dzieł sztuki na przestrzeni minionych siedmiu dekad.
Ekspozycja została zrealizowana z okazji jubileuszu 75-lecia Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie (WKiRDS). Jak podkreślają jej organizatorzy, "to jedna z największych na przestrzeni ostatnich dekad prezentacji, spektrum działań konserwatorskich – efektów pracy kolejnych pokoleń konserwatorek i konserwatorów związanych z Wydziałem".
Wystawa zaprezentuje najciekawsze realizacje konserwatorskie, a także technologiczne i artystyczne. Pokazane zostaną również projekty naukowo-badawcze z zakresu konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Wszystkie eksponaty powstały w ostatnich kilkudziesięciu latach istnienia wydziału ASP.
Organizatorzy stawiają sobie za cel odsłonięcie przed zwiedzającymi kulis pracy konserwatorskiej i zaprezentowanie przykładowych etapów odnowy dzieł sztuki. Pragną pokazać, że praca konserwatora lub konserwatorki odbywa się szczególnych, często wyjątkowo trudnych warunkach - "czasem w sterylnej pracowni, niekiedy na wysokich rusztowaniach w pałacu czy kościele, niczym chirurg dokonuje działań, z efektami których każdy z nas niejednokrotnie się zetknął, zazwyczaj zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, ile wiedzy, umiejętności i pracy wymagało uzyskanie końcowego efektu. Na wystawie dajemy możliwość prześledzenia tych procesów" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
"Podpatrzenie +tajemnych+ zabiegów konserwatorskich w trakcie prac odbywających się na oczach osób zwiedzających wystawę może stanowić niepowtarzalne, zupełnie inne od dotychczas przeżywanych na wystawach muzealnych, doświadczenie rozbudzające ciekawość, pogłębiające wiedzę i zainteresowania odbiorców. Dzięki towarzyszącym wystawie warsztatom i zajęciom edukacyjnym ich uczestnicy i uczestniczki poznają teorię konserwatorską w praktyce" – zachęcają organizatorzy wystawy.
WKiRDS Akademii Sztuk Pięknych jest największym wydziałem akademickim kształcącym młodych ludzi w kierunku ochrony, konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Pierwotnym celem powołania wydziału było ratowanie dziedzictwa kultury narodowej po zniszczeniach drugiej wojny światowej.
Jak powiedział cytowany w komunikacie prasowym profesor ASP Wojciech Włodarczyk, "podobnie jak w całej Europie studia konserwatorskie w polskich akademiach i wyższych uczelniach plastycznych powstały wkrótce po 1945 roku". "Skala ujawnionych zniszczeniami wojennymi potrzeb spowodowała, iż był to punkt zwrotny w wielopokoleniowych staraniach polskich malarzy, historyków sztuki, muzeologów mających na celu ochronę i konserwację dzieł sztuki. Zniszczenia ostatniej wojny powodowały zasadnicze zmiany w nastawieniu władz do problemu ochrony zabytków i ich konserwacji, zmieniając także ich sposoby finansowania" - ocenił prof. Włodarczyk.
Do grona wybitnych wykładowców i założycieli kierunku należeli prof. Michał Walicki, prof. Bohdan Marconi, prof. Edward Kokoszko, prof. Juliusz Bursze. Obecnie pracownicy, absolwenci i studenci WKiRDS odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale i na świecie, min. na Kresach Wschodnich, w Egipcie, Sudanie, Libanie, Peru, Francji, Belgii, we Włoszech.
Wystawa "Sztuka na zawsze…? 75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie" potrwa od 7 października do 12 listopada. (PAP)
autorka: Malwina Wapińska
mwp/ pat/