Wystawa stała w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku została doceniona w międzynarodowym konkursie MUSE Design Awards. W kategorii Interior Design otrzymała nagrodę GOLD MUSE.
Koncepcję wystawy opracowało konsorcjum firm Ralph Appelbaum Associates, Inc., WXCA i Platige Image w ścisłej współpracy z zespołem kuratorów i ekspertów z muzeum.
Uniwersalna historia
Dzięki konkursowi oraz przyznanej nagrodzie informacje o polskim bohaterze narodowym – Józefie Piłsudskim i muzeum, które jest jemu poświęcone, dotarły do opinii publicznej na całym świecie.
„Ambicją każdego muzeum jest zainteresowanie szerokiego grona zgromadzonymi zbiorami. Cieszymy się, że nasz sposób na pokazanie wieloznaczności postaci marszałka, bazowanie w tej narracji głównie na historycznych artefaktach z uzupełniającą rolą multimediów zyskał uznanie międzynarodowego gremium” – cieszy się Robert Supeł, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
„Dla twórców ta nagroda oznacza, że zaproponowana przez nas prostota w prowadzeniu opowieści o Józefie Piłsudskim, dobór środków przekazu, atmosfera, jaką uzyskaliśmy dzięki grze świateł, dźwięków, kolorów, faktur zastosowanych materiałów, a także oddziaływanie na emocje i włączanie widza w aktywną interpretację przedstawianych faktów, mają wymiar uniwersalny” – dodaje Piotr Łosek z pracowni WXCA, współautor projektu.
Prostota, autentyczność, wieloznaczność
Oś chronologiczną porządkującą narrację wystawy pt. „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” stanowią kolejne etapy biografii marszałka zaprezentowane w 6 galeriach. Początek każdej galerii wyznaczają miedziane progi wprowadzające, przez które niczym przez bramę, przechodzą zwiedzający.
Podążając ścieżką zwiedzania poznaje się Józefa Piłsudskiego jako małego chłopca, buntownika, sybiraka, socjalistę, konspiratora, nawet terrorystę, podróżnika, skazańca, powstańca, człowieka czynu, myśliciela. Ta wieloznaczność głównego bohatera inspiruje do szukania własnych odpowiedzi na pytania, które przewijają się przez wystawę i odnajdywania powiązań między historią a współczesnością.
Cała ekspozycja podzielona jest symbolicznie na dwie części oddzielone przestrzenią centralną z rampą łączącą te dwa poziomy. Pierwszy poziom wystawy pokazuje czasy do odzyskania niepodległości przez Polskę. Atmosferę tych trudnych czasów podkreślają dominujące ciemne kolory i wąskie przestrzenie. Natomiast druga połowa poświęcona jest latom, kiedy Józef Piłsudski pełnił służbę jako pierwszy Naczelnik Państwa i próbował zbudować niezależne państwo.
Kulminacyjną przestrzeń centralną wydzielono unikatowymi na skalę światową transparentnymi ekranami o wymiarach 9 m. x 18,6 m, na których pokazywana jest prezentacja multimedialna z wrażeniową impresją związaną z odzyskaniem niepodległości. Projektując te ekrany, twórcy inspirowali się XIX-wiecznymi panoramami. To zarówno bardzo efektowny punkt ekspozycji, silnie oddziałujący na emocje, jak i zaawansowany technologicznie – obraz na czterech ekranach wyświetlany jest przez 30 projektorów. Ta przestrzeń centralna pełna dramatyzmu jest też miejscem na refleksję, dzielenie się wrażeniami, interpretacjami, dyskusję, zatrzymanie się na chwilę.
Najważniejsze w prowadzeniu opowieści o marszałku są eksponaty, zgromadzone pamiątki. Multimedia pełnią funkcję pomocniczą i ich występowanie jest ograniczone do niezbędnego minimum. Łącznie na całej wystawie, która ma ponad 2300 m2, znajduje się tylko 25 ekranów, co daje 1 ekran na ok. 100 m2 wystawy. Projekcje występują głównie w przestrzeniach immersyjnych, tam, gdzie brakowało autentycznych rekwizytów.
Oprócz 5 galerii biograficznych mamy jeszcze szóstą - „Symbol”, która odnosi się do mitów i legend zbudowanych wokół postaci Piłsudskiego i traktuje o wpływie działań marszałka na kształt współczesnej Polski. Jest ona wyjątkowo zaprezentowana w trzech odsłonach, umieszczonych w różnych miejscach pomiędzy galeriami biograficznymi.
Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest otwarte w środy i czwartki od godz. 10.00 do 17.00, a w piątki, soboty i niedziele od 10.00 do 19.00.
O nagrodzie
MUSE Design Awards jest częścią programu MUSE Awards, który został stworzony przez International Awards Associate (IAA) w 2015 roku. Co roku w konkursie bierze udział ponad 40 tysięcy zgłoszeń z ponad 100 krajów na całym świecie. W każdej z 10 kategorii konkursowych wyłaniany jest Design of the Year, a oprócz tego przyznawane są nagrody Platinum MUSE, Gold MUSE i Silver MUSE. Zgłoszone prace są oceniane przez międzynarodowe jury.
Nad wystawą pracował zespół w składzie - Ralph Appelbaum Associates, Inc.: Tim Ventimiglia, Frank Forell, Anna Derach, Anette Dittel, Paulina Samardakiewicz, Jacek Skolimowski, Stefka Simeonova, Lisa Naumann; WXCA: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Paweł Grodzicki, Krzysztof Budzisz, Małgorzata Dembowska, Piotr Łosek, Michał Lipiec; Platige Image: Krzysztof Noworyta, Jan Pomierny, Karolina Panasiuk, Barbara Bugalska, Marcin Kobylecki, Marta Staniszewska, Tobiasz Piątkowski.
Źródło: Pracownia WXCA