Nieczynne z powodu epidemii koronawirusa łódzkie Muzeum Fabryki jest aktywne w wirtualnej rzeczywistości. Działająca w Manufakturze placówka na bieżąco publikuje w internecie filmy z wystaw, zaprasza na wirtualne zwiedzanie, a muzealni animatorzy prowadzą warsztaty online.
Muzeum Fabryki, podobnie jak większość tego typu instytucji, w okresie trwającej w kraju pandemii przeniosło swoją działalność do internetu.
Łódzka placówka zachęca do odwiedzania jej profilu w serwie Youtube, za którego pośrednictwem można m.in. wybrać się na wirtualną wycieczkę do tej wyjątkowej izby pamięci w Manufakturze. Na publikowanych filmach przygotowano krótkie, skondensowane zwiedzanie muzealnych wnętrz w ramach kampanii #Łódźwillwait i #ŁódźZKanapy, prowadzonej przez instytucje kulturalne i turystyczne w mieście.
Muzealni animatorzy przenieśli do sieci również artystyczne warsztaty rodzinne, które były jedną z wizytówek miejsca. Obecnie na firmowym profilu na Youtube można oglądać m.in. jak samemu zrobić miniManufakturę z kartonu na biurko oraz inne tematyczne i artystyczne przedmioty.
Online można obejrzeć też zapowiadaną i głośną wystawę Michała Batorego, jednego z najwybitniejszych współczesnych plakacistów na świecie. Prezentowana jest ona w dwóch wersjach – krótszej i dłuższej, wraz z komentarzem dyrektor placówki Anny Mokrosińskiej, która opowiada o szczegółach powstawania ekspozycji.
Muzeum Fabryki prezentuje historię zakładów włókienniczych stworzonych w Łodzi przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX wieku. Na wystawę składają się zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki. Można też zobaczyć, jak pracują zabytkowe krosna, posłuchać historii opowiadanych przez dawnych pracowników i sprawdzić drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu z tkaninami. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ mmu/