Premierowy pokaz XVII-wiecznego obrazu "Kobieta z nutami" Jana Gerritsza van Bronckhorsta odbędzie się 15 lutego w Muzeum Historii Katowic (MHK). Dzieło z prywatnej kolekcji, zwykle niedostępne dla szerokiej publiczności, będzie można oglądać do maja.
Premierowy pokaz XVII-wiecznego obrazu "Kobieta z nutami" Jana Gerritsza van Bronckhorsta odbędzie się 15 lutego w Muzeum Historii Katowic (MHK). Dzieło z prywatnej kolekcji, zwykle niedostępne dla szerokiej publiczności, będzie można oglądać do maja.
Położony w powiecie ostrowieckim Bałtowski Kompleks Turystyczny utrzymał w 2016 roku pozycję lidera na turystycznej mapie regionu świętokrzyskiego. Łącznie sprzedano tam 340 tys. biletów. Wśród gmin po raz kolejny najlepszy wynik osiągnęły Chęciny.
Ponad 800 nabytków, głównie darowizn od osób prywatnych, trafiło w ub. roku do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Najciekawsze zaprezentowano w piątek na olsztyńskim zamku. Są wśród nich średniowieczne kajdany, unikatowy rzymski denar i złoty wisior z II/III w.
Zachodniopomorska policja wydała kolejną publikację poświęconą zabytkom. Książka "Utracone zabytki sakralne powiatu goleniowskiego i stargardzkiego" ma pomóc w ich odzyskiwaniu. Zabytkowe wyposażenie kościołów zostało także sfotografowane i oznakowane.
Szczątki duchownych w tym biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka w kaplicy Zbawiciela archikatedry we Fromborku (Warmińsko-Mazurskie) są dobrze zachowane. Spośród 6 trumien w krypcie, 2 zostały naruszone, ale nie wiadomo kiedy - ocenili wstępnie naukowcy.
O unikatowy obraz wybitnego malarza Juliana Fałata „Zaślubiny Polski z morzem” wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Artysta był świadkiem uroczystości 10 lutego 1920 r. w Pucku, kiedy gen. Józef Haller wrzucił do Bałtyku platynowy pierścień.
Trzy zabytkowe dźwigi portowe, stojące na wyspie w centrum miasta, odzyskały dawny blask. We wtorek władze miasta ogłosiły koniec renowacji maszyn, które przez siedem dziesięcioleci pracowały w szczecińskim porcie.
Historia Łodzi, jej zabytki oraz wielokulturowe tradycje znalazły się w programie szkolenia prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, które we wtorek rozpoczęli strażnicy miejscy. Wiedza uzyskana od przewodników ma pomóc strażnikom w ich pracy edukacyjnej.