W Neapolu od wtorku przez prawie trzy tygodnie można oglądać dwa obrazy Vincenta van Gogha, skradzione w 2002 roku z jego muzeum w Amsterdamie i odnalezione w domu mafiosa z kamorry we wrześniu zeszłego roku. Po tej wystawie dzieła powrócą do Holandii.
W Neapolu od wtorku przez prawie trzy tygodnie można oglądać dwa obrazy Vincenta van Gogha, skradzione w 2002 roku z jego muzeum w Amsterdamie i odnalezione w domu mafiosa z kamorry we wrześniu zeszłego roku. Po tej wystawie dzieła powrócą do Holandii.
Naukowcy otworzą kryptę biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka w kaplicy Zbawiciela archikatedry we Fromborku. Zbadają sposób pochówku, sprawdzą, czy krypta była wcześniej otwierana, i czy nie została sprofanowana w 1945 roku.
Kolekcja przedwojennych filmów z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie trafiła do Filmoteki Narodowej w Warszawie. Wśród przekazanych kopii są m.in. "Robert i Bertrand" z 1938 r. z Eugeniuszem Bodo i „Dzień wielkiej przygody" z 1935 r. z Franciszkiem Brodniewiczem.
Rękopis z XV w., tzw. „Godzinki” Jakuba Wargockiego, został kupiony przez Bibliotekę Narodową na aukcji w Londynie dzięki mecenatowi Fundacji PZU. „To przykład działania wielkiej polskiej firmy, która utrwala polskość przez zaangażowanie we wspieranie kultury” – powiedział minister kultury.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG) wzbogaciło swoją kolekcję o XVIII-wieczny portret medyka Johanna Adama Kulmusa, autorstwa Jacoba Wessla, wybitnego malarza gdańskiego. Prezentacja dzieła odbyła się w siedzibie muzeum w czwartek.
Przebudowa zaniedbanego od wielu lat zespołu kamienic Deskurów, usytuowanego w obrębie radomskiego rynku, ma być przełomowym elementem rewitalizacji zabytkowej części Radomia - Miasta Kazimierzowskiego. Prace mają rozpocząć się wiosną i zakończyć w połowie 2018 r.
35 policjantów, z całego kraju, zostało uhonorowanych w czwartek w Warszawie odznakami i listami gratulacyjnymi "Za opiekę nad zabytkami". Funkcjonariuszy doceniono za szczególne zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.
Dębowa skrzynia z żelaznymi okuciami, znajdująca się od kilkudziesięciu lat w Muzeum Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, dzięki badaniom dendrochronologicznym okazała się znacznie starsza, niż przypuszczano.
Pierwotny blask odzyskało wnętrze prezbiterium zabytkowego, XVI-w. kościoła w Puńcowie na Śląsku Cieszyńskim. To jedna z najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej.