W tatrzańskim sanktuarium na Wiktorówkach odprawiona zostanie tradycyjna Pasterka - najwyżej w Polsce. Co roku na nocną mszę do Sanktuarium Królowej Tatr położonego na wysokości ok. 1200 m n.p.m. docierają setki wiernych. Dominikanie - gospodarze świątyni, apelują do wiernych o odpowiedzialne zachowanie w czasie świątecznej wędrówki.
W tatrzańskim sanktuarium na Wiktorówkach odprawiona zostanie tradycyjna Pasterka - najwyżej w Polsce. Co roku na nocną mszę do Sanktuarium Królowej Tatr położonego na wysokości ok. 1200 m n.p.m. docierają setki wiernych. Dominikanie - gospodarze świątyni, apelują do wiernych o odpowiedzialne zachowanie w czasie świątecznej wędrówki.
Dla prezydenta Okrągły Stół jest symbolem postkomunizmu i niedokończonej zmiany – powiedział PAP Marcin Napiórkowski, dyrektor Muzeum Historii Polski, komentując przeniesienie mebla z Pałacu Prezydenckiego do muzeum. Prezydentowi chodzi o symboliczną linię oddzielającą „stare” od „nowego” – dodał.
Święta Bożego Narodzenia są okazją do świadectwa miłości, cierpliwości i przebaczenia – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak w bożonarodzeniowych życzeniach dla wiernych. Hierarcha zaapelował do nich o bycie „świadkami i misjonarzami miłości”.
Święta Bożego Narodzenia należą do najradośniejszych momentów roku kościelnego, bo przypominają, że Bóg w Chrystusie przyszedł na świat, by przynieść ludziom zbawienie, pokój i nadzieję - powiedziała rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Tylko nieliczni prawosławni mieszkańcy województwa podlaskiego zasiądą 24 grudnia do wigilii. W tym regionie - w zdecydowanej większości - wierni Cerkwi obchodzą bowiem Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach.
W Polsce przybywa osób świadomie wybierających pogaństwo; wynika to m.in. z potrzeby powrotu do rodzimej kultury słowiańskiej i religii przodków – powiedziała PAP dr Joanna Malita-Król z UJ. Celebrują święta związane z cyklem natury, a podstawą ich duchowości jest rytuał - dodała.
Kościół greckokatolicki w Polsce obchodzi Wigilię Bożego Narodzenia już po raz trzeci razem z wiernymi Kościoła łacińskiego, czyli 24 grudnia. Wcześniej grekokatolicy świętowali razem z prawosławnymi według kalendarza juliańskiego, w którym Wigilia przypada 6 stycznia.
Niedźwiedzie wielkanocne z Góry, procesja Bożego Ciała z tradycją dywanów kwietnych w Skęczniewie, procesja emaus i turki w parafii Dobra oraz wykonywanie pisanek techniką drapaną - krasek z Krasnegostawu zostały wpisane do krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.