12 spektakli znalazło się w programie trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy „Materia prima”. Wydarzenie z udziałem zespołów teatralnych z Francji, Izraela, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji i Włoch odbędzie się w Krakowie od 21 do 28 lutego.
Organizatorem festiwalu jest Teatr Groteska. Każde z przedstawień będzie grane dwukrotnie. Widzowie będą mogli zobaczyć spektakle teatru tańca, teatru plastycznego, lalkowego, cieni oraz nurtu „nowego cyrku”.
"Wszystkie te produkcje cechują się tym, że są estetycznie niesłychanie wyrafinowane, są po prostu piękne" – mówił w środę dziennikarzom dyrektor Festiwalu "Materia Prima" Adolf Weltschek. Dodał, że zaproszone do Krakowa zespoły goszczą na największych festiwalach na świecie, większość z nich będzie w Polsce po raz pierwszy.
Carte Blanche - Norweski Narodowy Zespół Tańca Współczesnego pokaże przedstawienie "Edvard" w reżyserii hiszpańskiego choreografa Marcosa Morau, dla którego inspiracją były życie i twórczość malarza Edvarda Muncha. Specjalizujący się w tańcu powietrznym teatr NoGravity Dance Company zaprezentuje "Boską Komedię: z Piekła do Nieba" w reż. Emiliano Pellisariego, który będzie gościem festiwalu.
Antje Toepfer i Florian Feisel w przedstawieniu "Pandora frequenz (Częstotliwość Pandory)", inspirowanym twórczością niemieckiego surrealisty Hansa Bellmera zestawią ciało aktorki z ciałem lalki. Podczas festiwalu pokazany zostanie także "Ogród Elzy" w reż. Anny Peschke, którego bohaterką jest kobieta – lekarz w obozie koncentracyjnym, a artystka odnosi się do funkcjonowania kobiety SS-manki w popkulturze i do istoty okrucieństwa i przemocy.
Artyści z Izraela Yaniv Shentser i Meirav Ben David zaprezentują teatr cieni i spektakl wokalny i multiinstrumentalny "Membrana" o powstaniu świata. Po raz kolejny w Krakowie wystąpi teatr Compagnie Philippe Genty ze spektaklem "Nie zapomnij mnie". Polskę reprezentuje Teatr Groteska i "Przemiany" Adolfa Weltschka i Małgorzaty Zwolińskiej.
Adolf Weltschek mówił, że choć organizatorzy myśleli o zaproszeniu także teatrów formy z Dalekiego Wschodu, nie udało się to, nie tylko z powodów finansowych. „Nie mamy długofalowego finansowania, tymczasem poważne przedsięwzięcia artystyczne mają kalendarze przygotowane z wyprzedzeniem trzyletnim” – wyjaśnił.
Festiwal jest adresowany jest do widzów dorosłych. "Większość spektakli odbywa się bez słów. Przekaz wywodzi się z obrazu i działania scenicznego, każdy może dopisywać sensy. To festiwal, w którym czujemy się, jak w krainie snu, w którym widzowie w indywidualny sposób interpretują poszczególne sceny"– powiedziała kierownik programowy festiwalu Zuzanna Głowacka.
Przedstawienia będą wystawiane w: Teatrze Groteska, Teatrze Ludowym, Nowohuckim Centrum Kultury, Studiu TVP w Łęgu i Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Festiwalowi towarzyszyć będą: spotkania z artystami, dyskusje i pokazy filmów. 23 lutego w Teatrze Groteska odbędzie się sesja naukowa "Teatr formy w twórczości Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Jerzego Grotowskiego" – wstęp na nią jest wolny.
Projekt Materia Prima jest finansowany m.in. z funduszy tzw. Europejskiego Obszaru Gospodarczego pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.(PAP)
wos/ mhr/