17 filmów dokumentalnych i fabularnych z całego świata będzie można zobaczyć podczas 8. All About Freedom Festival, który rozpocznie się w środę w Gdańsku. Festiwal zainauguruje polska prapremiera filmu „Majdan. Rewolucja godności” Siergieja Łoźnicy.
Dokument Siergieja Łoźnicy pokazujący przebieg wydarzeń na Majdanie od pierwszych dni aż do obalenia władzy – „Majdan. Rewolucja godności” - był prezentowany m.in. na tegorocznym festiwalu w Cannes. Z widzami po projekcji spotka się reżyser.
Rewolucji na Ukrainie dedykowana będzie też sztuka teatralna pt. „Dzienniki Majdanu” Natalii Worożbyt w reż. Wojtka Klemma, prezentowana przez Teatr Powszechny z Warszawy. Tekst dramatu miał już w Gdańsku swoją premierę. W marcu 2014 r. ukraińscy dramaturdzy i aktorzy z Kijowa prezentowali w Gdańsku na "Teatralnym Majdanie" dramaty dokumentalne, które powstały pod wpływem tragicznych wydarzeń na Ukrainie.
Jak wspomina cytowana w komunikacie Natalia Worożbyt, „przez trzy miesiące członkowie ruchu Nowy Dramat Ukraiński przeprowadzali wywiady, zbierali świadectwa i materiały o ludziach oraz wydarzeniach na Majdanie. Jak zauważa, „jedyną wadą autorów projektu jest to, że całym sercem wspierają Majdan i są bezpośrednimi świadkami wydarzeń; sztuka nie ma zakończenia, tak jak nie ma na razie końca ukraińska walka o wolność i sprawiedliwość”. Spektakl zostanie pokazany 8 listopada.
Organizatorem All About Freedom Festival jest Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku. Dyrektor ECS Basil Kerski tłumaczy w przesłanym PAP komunikacie, że „tegoroczne filmy festiwalowe pokazują kondycję dzisiejszej kultury demokratycznej i stawiają pytania społeczne i bardzo intymne – o demokrację, cenę wolności, moc wspólnoty, patriotyzm, metody buntu społecznego, wierność tradycji, ale i o miłość, dojrzewanie, rodzicielstwo, świat wartości, żałobę, lęk przed odrzuceniem”. „Wartością niewątpliwie jest to, że zatoczymy szerokie kręgi kulturowe, od Europy przez Bliski Wschód, Afrykę, Indonezję, Kanadę po Chiny” – dodał.
Podczas festiwalu mają być pokazane m.in. „Zielony książę” (reż. Nadav Schirman); jest to historia, której nie wymyślił scenarzysta w Hollywood, ale zdarzyła się naprawdę: syn założyciela Hamasu zostaje izraelskim szpiegiem. „Badjao. Duchy z morza” (reż. Eliza Kubarska) to opowieść o ginącej społeczności ludzi-ryb zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Widzowie będą mogli też zobaczyć dokument o legendarnej grupie artystycznej, która powstała w Gdańsku pt. „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu” (reż. i scen. Bartosz Paduch).
Bohaterem tegorocznego minicyklu filmowego jest twórca z Quebecu – Xavier Dolan. Zostaną zaprezentowane trzy obrazy tego autora: „Zabiłem moją matkę” (2009), „Tom” (2013) i „Mama” (2014). Ten najnowszy obraz zdobył w tym roku Złotą Palmę w Cannes.
Bohaterem jednego z festiwalowych wieczorów będzie Frank Zappa, amerykański muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów i twórca filmowy. Program przewiduje projekcję dokumentu „Zappa wraca na Sycylię” (reż. Salvo Cuccia) oraz prezentację repertuaru muzycznego bohatera filmu, w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej im. I. Krenza.
Zgodnie z formułą festiwalu, po wielu projekcjach zaplanowano spotkania z twórcami, bohaterami filmów i ekspertami.
Specjalną ofertę organizatorzy przygotowali w tym roku dla rodziców dzieci, czyli All About Freedom Festival KIDS. W sobotę i w niedzielę, kiedy rodzice będą oglądali film, ich dzieci (5–10 lat) mogą spędzić czas z edukatorką.
All About Freedom Festival potrwa do 22 października, a spektakl „Dzienniki Majdanu" ma być pokazany 8 listopada. Po raz pierwszy festiwal odbywa się w nowej siedzibie ECS przy pl. Solidarności. (PAP)
bls/ gma/