Siedem dzielnic Gdańska będzie można tego lata zwiedzać w ramach spacerów organizowanych przez miejscowe stowarzyszenia i instytucje kulturalne. To alternatywny sposób na poznawanie miasta dedykowany zarówno turystom, jak i gdańszczanom.
Spacery organizowane będą na terenach Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Zaspy, Starego i Głównego Miasto oraz dawnej Stoczni Gdańskiej. Przewodnikami po tych dzielnicach będą w większości osoby, które przeszły odpowiednie kursy organizowane przez koordynujący akcję gdański Instytut Kultury Miejskiej (IKM) oraz współpracujące z Instytutem organizacje pozarządowe.
„Przewodnikami często są mieszkańcy danej dzielnicy, ale są wśród nich także osoby z innych części miasta np. zafascynowane danym obszarem” – powiedziała PAP Barbara Sroka z IKM.
Jak zaznaczyła, trasy i tematyka spacerów, nawet tych organizowanych w jednej dzielnicy, będą różne. "Wszystko zależy od przewodnika. To on – najczęściej kierując się własnymi preferencjami, decyduje o tym, co konkretnie i w jaki sposób chce pokazać gościom" – powiedziała dodając, że wszyscy przewodnicy, w ramach szkoleń poprzedzających akcję, otrzymali podstawową wiedzę historyczną na temat danego obszaru.
Spacery po Starym i Głównym Mieście organizuje grupa społeczna Metropolitanka, która jako temat wędrówek obrała historie o kobietach zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie Gdańska. W czasie spacerów przewodnicy opowiadać będą m.in. o pisarce Stanisławie Przybyszewskiej, listonoszce Mariannie Selonke czy reformatorce damskiego ubioru - Klarze Stryjowskiej.
W większości dzielnic przewodnicy rozpoczną swoją pracę w nadchodzącym tygodniu i będą ją kontynuować do połowy września. Na każdym z obszarów spacery będą organizowane średnio dwa-trzy, a czasem nawet cztery razy w tygodniu. Szczegółowy plan spotkań można znaleźć na stronie IKM - www.ikm.gda.pl.
Ten rok będzie już kolejnym, w którym IKM proponuje spacery jako alternatywną formą zwiedzania miasta. Z roku na rok idea rozprzestrzenia się na kolejne dzielnice: w tym roku po raz pierwszy przewodnicy pojawią się w Nowym Porcie.
„Zwykle w czerwcu i we wrześniu w spacerach biorą udział przede wszystkim mieszkańcy danych dzielnic i gdańszczanie przyjeżdżający z innych terenów miasta. Natomiast lipiec i sierpień należy już w większej mierze do turystów z całego kraju, a czasem z zagranicy” – powiedziała PAP Sroka dodając, że wielu przewodników zna angielski, francuski czy rosyjski.
Spacery po Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie i Zaspie IKM prowadzi wspólnie z działającymi na terenie tych dzielnic stowarzyszeniami w ramach projektu „Lokalni przewodnicy” dofinansowanego przez ministerstwo kultury.
Spacery po Starym i Głównym Mieście organizuje grupa społeczna Metropolitanka, która jako temat wędrówek obrała historie o kobietach zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie Gdańska. W czasie spacerów przewodnicy opowiadać będą m.in. o pisarce Stanisławie Przybyszewskiej, listonoszce Mariannie Selonke czy reformatorce damskiego ubioru - Klarze Stryjowskiej.
Na spacery po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej - IKM zaprasza wspólnie ze Stowarzyszeniem Arteria. W trakcie wędrówek seniorzy i seniorki, którzy wiosną przeszli odpowiedni kurs, opowiedzą historie gdańskich kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną, w tym m.in. Anny Walentynowicz, Aliny Pienkowskiej i Henryki Krzywonos.
Dolne Miasto to dzielnica leżąca w ścisłym historycznym centrum Gdańska. Liczne okazałe, choć często zaniedbane, kamienice i obiekty przemysłowe (w tym m.in. Królewska Fabryka Karabinów) powstałe najczęściej w XIX wieku i początkach XX w. upodobniają ją do warszawskiej Pragi.
W ścisłym centrum Gdańska leży też Biskupia Górka - wzniesienie, z którego roztacza się świetny widok na Główne Miasto i na którym znajduje się zespół kamienic pochodzących najczęściej z przełomu XIX i XX wieku. Jest tu także m.in. zbudowana na początku XIX wieku Reduta Koszarowa i - pochodzący z tego samego czasu - pomennonicki kościół.
Dzielnica Nowy Port leży z kolei u dawnego ujścia Wisły. Na jej terenie znajdują się zarówno liczne zabytkowe kamienice, jak i pozostałości osady portowej z XVIII wieku czy obiekty portowe, w tym zabytkowa latarnia morska. Z żadnego innego punktu miasta nie ma też takiego, jak z Nowego Portu widoku na Westerplatte i Twierdzę Wisłoujście.
Zaspa to z kolei typowe blokowisko. Przewodnicy będą tam przede wszystkim pokazywać wielkoformatowe malowidła, które od kilkunastu lat powstają na ścianach bloków. Jest ich już tutaj prawie 50. (PAP)
aks/ as/