Kultura i sztuka 1945-1989

03.09.2011 aktualizacja 11.08.2016

"Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie. MDM / KMA"

Polsko-niemiecka ekspozycja, prezentująca w formie porównawczej, dwa duże założenia urbanistyczne: Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową (MDM) w Warszawie i Karl-Marx Allee (KMA) w Berlinie. Wystawa pokazywana jest w obu miastach.

Socrealizm wpłynął w znacznym stopniu na krajobraz państw byłego bloku wschodniego, a jego spuścizna architektoniczna nadal wzbudza ogromne emocje. Na kilkudziesięciu zdjęciach, archiwalnych i współczesnych, pokazujemy najważniejsze budowle MDM i KMA, detale architektoniczne, rzeźby i małą architekturę. Dzielnice są sztandarowymi przykładami zespołów zabudowy, które całościowo – od kompozycji urbanistycznej poprzez formę architektoniczną aż do zdobnictwa i detali – zostały podporządkowane zasadom socrealizmu.

Cześć tekstowa zawiera informacje dotyczące architektury socrealistycznej, opis obu założeń urbanistycznych oraz kalendarium wydarzeń.

Wystawa została przygotowana w ramach programu kulturalnego prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, 20-lecia partnerstwa Warszawy i Berlina oraz podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec”. Ekspozycji towarzyszy album wydany w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Organizatorzy: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Urząd Konserwatora Miasta i Landu Berlin, DSH, Niemieckie Muzeum Historyczne, Winfried Brenne Architekten. Partnerzy: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Polski w Berlinie.

Wystawę można oglądać w Berlinie od 24 sierpnia do 9 września, na dziedzińcu Niemieckiego Muzeum Historycznego (Deutsches Historisches Museum) przy Unter den Linden 2. W Warszawie ekspozycja będzie prezentowana od 28 września do 27 listopada przy Trakcie Królewskim, w galerii plenerowej DSH na skwerze im. ks. J. Twardowskiego  (u zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia).

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL