Polsko-niemiecka ekspozycja, prezentująca w formie porównawczej, dwa duże założenia urbanistyczne: Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową (MDM) w Warszawie i Karl-Marx Allee (KMA) w Berlinie. Wystawa pokazywana jest w obu miastach.
Socrealizm wpłynął w znacznym stopniu na krajobraz państw byłego bloku wschodniego, a jego spuścizna architektoniczna nadal wzbudza ogromne emocje. Na kilkudziesięciu zdjęciach, archiwalnych i współczesnych, pokazujemy najważniejsze budowle MDM i KMA, detale architektoniczne, rzeźby i małą architekturę. Dzielnice są sztandarowymi przykładami zespołów zabudowy, które całościowo – od kompozycji urbanistycznej poprzez formę architektoniczną aż do zdobnictwa i detali – zostały podporządkowane zasadom socrealizmu.
Cześć tekstowa zawiera informacje dotyczące architektury socrealistycznej, opis obu założeń urbanistycznych oraz kalendarium wydarzeń.
Wystawa została przygotowana w ramach programu kulturalnego prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, 20-lecia partnerstwa Warszawy i Berlina oraz podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec”. Ekspozycji towarzyszy album wydany w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Organizatorzy: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Urząd Konserwatora Miasta i Landu Berlin, DSH, Niemieckie Muzeum Historyczne, Winfried Brenne Architekten. Partnerzy: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Polski w Berlinie.
Wystawę można oglądać w Berlinie od 24 sierpnia do 9 września, na dziedzińcu Niemieckiego Muzeum Historycznego (Deutsches Historisches Museum) przy Unter den Linden 2. W Warszawie ekspozycja będzie prezentowana od 28 września do 27 listopada przy Trakcie Królewskim, w galerii plenerowej DSH na skwerze im. ks. J. Twardowskiego (u zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia).