W najbliższy weekend w Zielonej Górze odbędą się Dni Województwa Lubuskiego, które będą okazją do poznania atrakcji turystycznych regionu, np. Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu, czyli winnic i pasiek.
Na zielonogórskim rynku na specjalnych stoiskach odbędzie się dwudniowa prezentacja wybranych perełek turystycznych woj. lubuskiego - poinformował PAP rzecznik zarządu woj. lubuskiego Michał Iwanowski.
Planując weekendową bądź wakacyjną wycieczkę można wyruszyć Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu, czyli odwiedzić winnice i pasieki.
Na miłośników turystyki wodnej czeka blisko 500 jezior. Największe jest Jezioro Sławskie o powierzchni 8,28 km kw. Województwo przecinają też liczne szlaki kajakowe, ponadto działają tam ośrodki żeglarskie. Miłośnicy kajakarstwa mają do dyspozycji liczne stanice i wypożyczalnie sprzętu.
Przy okazji Dni Województwa Lubuskiego będzie można lepiej poznać atrakcję Ziemi Lubuskiej – jeden z najciekawszych i największych obiektów architektury militarnej XX w. w Europie - Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU). To potężny system poniemieckich fortyfikacji, wybudowany w latach trzydziestych XX w. na pograniczu niemiecko – polskim.
Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli w okolicach Międzyrzecza o długości ponad 30 km. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, przy którym zorganizowana jest całoroczna trasa turystyczna.
Po zwiedzeniu MRU warto udać się do oddalonego o kilkanaście kilometrów Świebodzina, gdzie można zobaczyć jedną z najwyższych na świecie rzeźb przedstawiających Jezusa Chrystusa. Budowla swoim wyglądem nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest o trzy metry wyższa.
Gratką dla miłośników architektury ludowej jest Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła. W jego skład wchodzą trzy kościoły: w Klępsku, Kosieczynie i w Chlastawie. Szlak ma długość ok. 23 km i najlepiej zwiedzać go rowerem.
Do swoich komnat zaprasza także Opactwo Cystersów w Gościkowie-Paradyżu. Klasztor i przylegający do niego kościół należą do najwspanialszych zabytków sakralnych w Polsce. Obecnie mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne. Od 2003 r. corocznie, w drugiej połowie sierpnia w opactwie organizowany jest festiwal muzyki dawnej zatytułowany Muzyka w Raju.
Będąc w Lubuskiem nie sposób nie zobaczyć Parku Mużakowskiego. To największy w Polsce i Niemczech krajobrazowy park stylu angielskiego. Został założony w pierwszej połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pückler-Muskau. W 2004 roku został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Amatorów wodnych przygód zaprasza Łagów nazywany perłą Ziemi Lubuskiej. To urocze, malutkie średniowieczne miasteczko położone między dwoma jeziorami, które może poszczycić się pięknym, gotyckim zamkiem joannitów z wysoką wieżą. Łagów otaczają dorodne lasy bukowe porastające pagórkowaty teren.
Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej to jedna z atrakcji malowniczo położonych Lubniewic, które podobnie jak Łagów otacza wiele jezior. Przy Starym Zamku w tym miasteczku nad jeziorem Lubiąż znajduje się wspomniany park. Na jego terenie rosną ponad 100-letnie drzewa i przecina go kanał łączący Jezioro Lubiąż z mniejszym jeziorem położonym w dolnej części Lubniewic.
Dni Województwa Lubuskiego to także okazja do znakomitej zabawy podczas 18 koncertów, różnorodnych wydarzeń muzycznych, filmowych i sportowych. Obchody święta regionu rozpocznie w piątek uroczysta sesja Sejmiku Województwa. Tego samego dnia przy Filharmonii Zielonogórskiej zaplanowano plenerowy koncert pt. „Lubuskie Klasycznie”. (PAP)
mmd/ amac/