05.07.2018–06.07.2018
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na międzynarodową konferencję naukową "II wojna światowa w stosunkach polsko-ukraińskich – stan badań, perspektywy badawcze". Konferencja odbędzie się 5–6 lipca 2018, w Przystaneku Historia – Centrum Edukacyjne IPN (Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25).
Celem konferencji jest przede wszystkim podsumowanie dotychczasowego stanu badań nad tym jakże trudnym i wywołującym wciąż duże emocje okresem we wzajemnych relacjach obu sąsiednich narodów. Organizatorzy chcą także zastanowić się nad perspektywami dalszych badań nad zagadnieniami, które wciąż pozostają słabo rozpoznane.
Konferencja odbywa się w przeddzień 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej 1943 roku, a jej tematem wiodącym są kwestie związane z genezą, przebiegiem i następstwami konfliktu polsko-ukraińskiego z lat II wojny światowej, w szczególności antypolskiej akcji OUN-UPA.
Poruszana będzie także problematyka terminologii dotyczącej zbrodni wojennych, czystek etnicznych i ludobójstwa, a także położenia ludności polskiej i ukraińskiej pod obydwiema okupacjami: niemiecką i sowiecką.
W konferencji uczestniczy 28 historyków z Polski i zagranicy (Ukrainy, USA i Niemiec). Stanowią oni grono uznanych badaczy, zajmujących się tą tematyką od wielu lat. Jest to doskonała okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń, jak również wypracowania nowych kierunków badań nad konkretnymi zagadnieniami.
Źródło: IPN