Walka o niepodległość 1914-1918

02.11.2018

Katowicki oddział IPN na jasnogórskich obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości

04.11.2018 - 04.11.2018 Wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”. Źródło: IPN Katowice Wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”. Źródło: IPN Katowice

W niedzielę, 4 listopada, na Jasnej Górze odbędą się główne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nad którymi narodowy patronat objął prezydent RP Andrzej Duda. W sanktuarium przygotowano na ten dzień wiele wyjątkowych, a nawet spektakularnych wydarzeń, jak np. wywieszenie przez komandosów stumetrowej flagi z wieży oraz inauguracja specjalnej iluminacji wieży. Zaplanowano piknik niepodległościowy, koncert, a także wspólną modlitwę.

Główne uroczystości zainauguruje dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Dzieci i młodzież złożą w darze dla Królowej Polski kroniki zawierające „100 życzeń na 100 lat Niepodległej”. Potem odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona jasnogórskiemu bohaterowi kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, żołnierzowi niepodległości, legioniście, który przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców. W 1920 r. zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpocznie się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową.

Na błoniach odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 r., przygotowana przez uczniów i grupę rekonstrukcyjną. Będzie polegać na symbolicznym odtworzeniu zajęcia Jasnej Góry przez oddział Polskiej Siły Zbrojnej por. Artura Wiśniewskiego i rozbrojenia stacjonującej tam załogi austriackiej.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości”, przygotowanej przez Oddział IPN w Szczecinie. Na błoniach w trakcie pikniku patriotycznego katowicki oddział IPN zaprezentuje swoją ofertę wydawniczą, będzie można zakupić publikacje Instytutu. Przygotowaliśmy dla Państwa specjalne okolicznościowe gadżety.

Program:

godz. 9.30 – Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem pocztów sztandarowych – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Odsłonięcie tablicy poświęconej kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, jasnogórskiemu bohaterowi, w Kaplicy Pamięci Narodu.

godz. 10.30 – Rozpoczęcie patriotycznego korowodu w rytmie poloneza: Plac Biegańskiego – Błonia Jasnogórskie.

ok. godz. 11.20 – Rekonstrukcja wydarzeń z 4.11.1918 r. – Błonia Jasnogórskie
– uroczyste wywieszenie 100-metrowej flagi na wieży jasnogórskiej
– śpiew patriotyczny przy „Ogniu Wolności”.
– piknik patriotyczny z atrakcjami m.in. pokaz sprzętu wojskowego i strażackiego.

ok. godz. 14.00 – zakończenie pikniku.

***

Kpt. Artur Wiśniewski (1890-1920) żołnierz I Brygady Legionów Polskich, w 1918 r. żołnierz Polskiej Siły Zbrojnej. 4 listopada 1918 r. dowodził przejęciem Jasnej Gór z rąk austriackich. Uczestnik walk o Śląsk Cieszyński i o Małopolskę Wschodnią. Zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej, broniąc Nasielska w 1920 r.  Za wykazane męstwo odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. 

Źródło: IPN Katowice

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL