09.05.2017–10.05.2017
"Powstanie Warszawskie 1944. Stan badań i recepcja w sferze publicznej Polsce i Niemczech" - to temat dwudniowej konferencji naukowej, organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w dniach 9-10 maja w Heidelbergu.
Wśród prelegentów znaleźli się historycy i badacze zajmujący się problematyką historii polsko-niemieckiej i recepcją Powstania Warszawskiego w Niemczech, m.in.: prof. Klaus Ziemer z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. Christoph Klessmann z Uniwersytetu w Poczdamie, prof. Hans-Jürgen Bömelburg z Uniwersytetu w Giessen czy prof. Tanja Penter z Uniwersytetu w Heidelbergu.
Stronę polską będą reprezentować m.in. dr Paweł Ukielski - wicedyrektor ds. merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, prof. Igor Kąkolewski z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie czy prof. Piotr Madajczyk - współprzewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Konferencję otworzy prof. Andrzej Przyłębski, Ambasador RP w Niemczech oraz prorektor Uniwersytetu w Heidelbergu prof. Dieter W. Heermann. Specjalny wykład wygłosi dr Philipp Marti ze Szwajcarii, badacz tzw. "sprawy Reinefartha", autor wydanej także w Polsce publikacji "Sprawa Reinefartha. Kat powstania czy szacowny obywatel".
"Konferencja będzie ważnym krokiem na drodze ku lepszemu poznawaniu historii Polski XX wieku w Niemczech. Z drugiej strony z pewnością pozwoli skonfrontować ustalenia polskich i niemieckich historyków i sformułować postulaty badawcze na przyszłość." - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Konferencja jest jedną z imprez towarzyszących tournée wystawy "Powstanie Warszawskie 1944" po Niemczech, które rozpoczęło się w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ekspozycją w Topografii Terroru w Berlinie. W kolejnym roku wystawa gościła w Centrum Dokumentacji Nazizmu w Monachium, a w 2016 r, była prezentowana w Fundacji Miejsce Pamięci F. Eberta w Heidelbergu. Wystawę "Powstanie Warszawskie 1944"w Niemczech obejrzało przez trzy lata już ponad 318 000 osób. Kolejnym przystankiem ekspozycji będzie Muzeum Techniczno-Historyczne w Peenemünde.
Współorganizatorem konferencji jest niemiecka uczelnia wyższa - Uniwersytet w Heidelbergu. Wsparcie finansowe zapewniła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsulat Generalny RP w Monachium.
Wstęp na konferencję wolny.
Szczegółowy program konferencji dostępny na stronie www.1944.pl<http://www.1944.pl> oraz www.warsawrising.eu<http://www.warsawrising.eu>, gdzie znajdują się dodatkowe informacje do pobrania w zakładce informacje o wystawie/media.
Źródło: MPW