Katyń

09.04.2018

Konkurs IPN pt. „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

30.04.2018 - 30.04.2018 Konkurs pt. „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. Źródło: IPN Konkurs pt. „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. Źródło: IPN

Biuro Edukacji Narodowej IPN ogłasza konkurs katyński pt. „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” dla młodzieży w wieku 14-19 lat. Prace konkursowe, w których uczestnicy za pomocą pracy plastycznej upamiętnią pojedynczą ofiarę Zbrodni Katyńskiej, można zgłaszać do 30 kwietnia.

Nagrodą dla laureatów jest wycieczka na Kresy.

Każdy młody człowiek chcący wziąć udział w konkursie musi przygotować stronę do albumu, zawierającą wybrane przez niego informacje o postaci, która zginęła w zbrodni katyńskiej. W konkursie należy opracować własną koncepcję strony oraz pozyskać materiały do niej. Niektórym uczniom udaje się dotrzeć do nieznanych wcześniej pamiątek rodzinnych tych, którzy zginęli w Katyniu. 

Prace należy przesyłać do końca kwietnia 2018 roku, zaś rozstrzygnięcie nastąpi do końca maja. We wrześniu laureaci wezmą udział w edukacyjnej wyprawie na Kresy zwiedzając miejsca pamięci polskiej martyrologii i ślady polskiej kultury. 

Z każdym rokiem przybywa uczestników, których we wszystkich edycjach było już blisko tysiąc. IPN pracuje nad wydaniem prac w osobnych albumach, które są pierwszą próbą opisania pomordowanych w Katyniu polskich bohaterów.

Projekt pracy może zawierać m.in. biogram, opis, wiersz, tekst piosenki, zdjęcia, rysunki. Technika wykonania pracy jest dowolna. Nowością w tegorocznej edycji jest przesyłanie prac wyłącznie w wersji elektronicznej, za pomocą specjalnego formularza, wysyłanego uczestnikom konkursu. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem, który wyjaśnia szczegóły udziału w konkursie i zawiera harmonogram działań.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej IPN.

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL