
Możliwość poznania kultury ludowej, tradycji, historii i tajników pracy archeologa będą mieli uczestnicy wakacyjnej akcji Muzeum na leżakach w Łodzi. Cykl wydarzeń na Placu Wolności w co drugi wtorek wakacji organizuje Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.
Muzeum na leżakach to cykl spotkań pod chmurką z kulturą, tradycją i historią. Jak zapewniają pracownicy placówki, na uczestników przed gmachem muzeum na łódzkim Placu Wolności czekać będą wygodne leżaki, muzealne książki i mnóstwo kreatywnej zabawy dla dzieci, w tym animacje inspirowane etnografią i archeologią. Wstęp jest bezpłatny oraz nie są wymagane zapisy.
Wakacyjny cykl we wtorek 8 lipca o godz. 16 zainauguruje dzień etnograficzny. Wszystkie zaplanowane na ten dzień atrakcje mają na celu odkrywanie piękna ludowej sztuki. Będzie można m.in. spróbować swoich sił w tradycyjnych wycinankach, tworzeniu kwiatów z bibuły i poznać dawne drewniane zabawki. Tematem wiodącym będzie etnografia regionu łowickiego.
Dwa tygodnie później, we wtorek 22 lipca, zaplanowano dzień archeologiczny. Pracownicy muzeum opowiedzą, kim jest archeolog i jak wygląda jego praca. Na gości Muzeum na leżakach czekać mają też mini-wykopaliska i zabawy pełne odkryć z dawnych wieków.
Z kolei 5 sierpnia to dzień archeologii i cyjanotypii, czyli techniki fotograficznej wykorzystującej światłoczułość soli żelaza do tworzenia obrazów w charakterystycznym niebieskim kolorze, znanym jako błękit pruski. Będzie można m.in. wykonać własną niebieską odbitkę z pomocą kopii archeologicznych artefaktów i słońca.
Na koniec cyklu, 19 sierpnia zaplanowano dzień etnograficzny. Jego uczestnicy przekonają się, że etnografia to nie tylko dawna wieś. Organizatorzy zaproszą bowiem przybyłych w podróż na kontynent azjatycki, dzięki czemu poznają oni jego kulturę, tradycję i zaskakującą różnorodność. (PAP)
bap/ aszw/