XIX wiek

21.03.2013 aktualizacja 11.08.2016

Napoleoniada - rekonstrukcja potyczki z wojskiem napoleońskim

Inscenizacja bitwy wojsk Napoleona Bonaparte z armią rosyjską. Jonkowo, 2008.03.15. Fot. PAP/M. Kaczyńska Inscenizacja bitwy wojsk Napoleona Bonaparte z armią rosyjską. Jonkowo, 2008.03.15. Fot. PAP/M. Kaczyńska

Inscenizacja potyczki między wojskami francuskimi, dowodzonymi przez cesarza Napoleona Bonaparte, a wojskami rosyjsko-pruskimi odbędzie się w sobotę w Jonkowie. Weźmie w niej udział 200 rekonstruktorów z Obwodu Kalinigradzkiego, z Litwy i Białorusi. Na konferencji prasowej w czwartek dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa powiatowego Mariusz Kwas powiedział, że rekonstrukcja wielkiej bitwy wojsk francuskich z rosyjsko-pruskimi weszła już na stałe do kalendarza najbardziej rozpoznawalnych imprez regionu Warmii i Mazur.

"Inscenizacja w Jonkowie znakomicie promuje Warmię i cały nasz region. To nasz towar eksportowy, którym powinniśmy się szczycić" - powiedział Kwas.

Na tegoroczną 7. edycję inscenizacji, która odbędzie się na tak zwanym Ruskim Szańcu czyli ufortyfikowanym wzniesieniu, organizatorzy sprowadzili 12 armat, które mają zużyć podczas wystrzałów 60 kilogramów prochu.

Inscenizacja potyczki w Jonkowie ma przypomnieć kampanię Napoleona w Prusach Wschodnich i jego pobyt w Olsztynie i jego okolicach w 1807 roku.

Sama bitwa rozpocznie się w sobotę o godz. 15.30. Godzinę wcześniej spod Domu Strażaka wyruszą w szyku wszyscy żołnierze. Wojskami napoleońskimi jak co roku dowodzić będzie szef miejscowej ochotniczej straży pożarnej Lech Przegaliński.

W niedzielę od godz. 10 na strzelnicy w Mątkach odbędą się zawody strzeleckie.

Tegoroczna Napoleoniada w Jonkowie połączona będzie z akcją charytatywną. Podczas imprezy zbierane będą pieniądze na rzecz trójki chorych dzieci z gminy Jonkowo. Dochód ze sprzedaży napojów czy potraw oraz wyrobów rękodzieła przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitację dwóch chłopców chorych na białaczkę i dziewczynki chorej na encefalopatię.

Inscenizacja potyczki w Jonkowie ma przypomnieć kampanię Napoleona w Prusach Wschodnich i jego pobyt w Olsztynie i jego okolicach w 1807 roku.

Jak opisuje w książce "Dzieje Olsztyna" historyk Andrzej Wakar Napoleon kwaterował w Wielbarku od 31 stycznia do 2 lutego a noc z 2 na 3 lutego spędził na plebani w Pasymiu. Rankiem 3 lutego 1807 roku wjechał przez most św. Jana do Olsztyna. Tego samego dnia z wieży kościoła w Gutkowie kierował ruchami swoich wojsk w potyczce z Rosjanami, która rozegrała się na równinie między wniesieniami Gutkowa i Jonkowa. Przed ostatnimi zabudowaniami Gutkowa nieopodal Jonkowa Rosjanie bronili się w miejscu, przed wiekami umocnionym przez Prusów, zwanym odtąd Ruskim Szańcem.

Ostateczne zwycięstwo Napoleon podczas kampanii 1807 odniósł w czerwcu pod Frydlandem. Potem w Tylży cesarz zawarł z Rosjanami zwycięski pokój, w wyniku czego powstało Księstwo Warszawski. (PAP)

ali/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL