Pokaz filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” rozpocznie w poniedziałek w Szczecinie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie tygodniowych obchodów także wystawa, inscenizacja historyczna i koncert. Z inicjatywy szczecińskiego Porozumienia Środowisk Patriotycznych" w Klubie 13 w poniedziałkowy wieczór odbędzie się projekcja kopii roboczej filmu "Historia Roja", opowiadającego historię Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój, żołnierza NSZ i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
W dniu w którym przypada święto, czyli 1 marca 2012 r. na szczecińskich Jasnych Błoniach, odbędzie się przygotowany przez IPN wernisaż wystawy "Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945-1956". To pierwsza tego typu ekspozycja, prezentująca konspirację antykomunistyczną na terenie Pomorza Zachodniego w okresie powojennym. Tej tematyki będzie też dotyczyć wykład zaplanowany w siedzibie Instytutu po otarciu ekspozycji.
Tego samego dnia w domu kultury "Słowianin" w koncercie patriotycznym "Żołnierze Wyklęci na zawsze w Pamięci!" zagrają zespoły The Freaks i Percival Schuttenbach. W programie pieśni z czasów II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, partyzantki.
W niedzielę zaś na terenie siedziby szczecińskiego IPN oraz w pobliskim parku odbędzie się inscenizacja historyczna „Odwet Żelaznego” przygotowana wspólnie przez Grupą Rekonstrukcji Historycznej Borujsko oraz Urząd Miasta Szczecina.
Powstanie tam obozowisko partyzanckie. Widzowie będą mogli zobaczyć jak wygląda odprawa i planowanie akcji przez dowódców pododdziałów por. Żelaznego, konserwacja broni, musztra, prace obozowe, obozowa kuchnia, punkt medyczny, naprawa mundurów, a także pojazdy historyczne.
W Parku Kasprowicza, nieopodal pomnika Czynu Polaków, rekonstruktorzy zainscenizują atak partyzantów na funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie +Żołnierzom Wyklętym+ - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 1 marca, upamiętnia rocznicę wykonania wyroku śmierci przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na siedmiu osobach z kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. (PAP)
epr/ abe/