13.09.2016–30.09.2016
Do końca września w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich (nowy budynek) czynna jest wystawa "Nowy poczet władców Polski - Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko".
„Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi” - mówił profesor Waldemar Świerzy, twórca nowego pocztu królów Polski, przedstawiając ideę stworzenia portretów naszych władców na nowo. Choć dzieła Jana Matejki ukształtowały świadomość i wyobraźnię historyczną Polaków, ponowne pochylenie się nad wyobrażeniami naszych królów i uczynienie z nich rzeczywistych osób, z krwi i kości, jest ze wszech miar słuszne.
Jeśli szukamy nowego sposobu odczytania historii Polski, „Nowy poczet władców Polski” będzie do tego doskonałym środkiem. Obrazy frapują, zachęcają do dalszego poznania sportretowanych osób, do zrozumienia, dlaczego przedstawiają się tak, a nie inaczej.
W 2006 roku profesor Świerzy podjął się namalowania na nowo „Pocztu królów polskich”, stworzenia pięćdziesięciu dwóch współczesnych wizerunków władców, których podobizny znane są dotychczas najlepiej z płócien Matejki. Powołany został nawet zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Błażeja Śliwińskiego, który dba o wiarygodność historycznych detali. Artysta, jak zapowiadał, stworzył wizerunki polskich władców niewyidealizowe, jak u Matejki, lecz stanowiące rodzaj studiów psychologicznych, ukazujących ich jako ludzi z krwi i kości, namiętnych i nierzadko okrutnych. Prace trwały dziesięć lat – i zakończyły się na dwa tygodnie przed śmiercią autora.
Profesor Waldemar Świerzy to plakacista, grafik i ilustrator książek. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych grafików na świecie oraz współtwórcą polskiej szkoły plakatu. Jego projekty niejednokrotnie uzyskiwały prestiżowe nagrody na światowych wystawach. Cechą charakterystyczną jego stylu jest zdolność do łączenia malarskiej ekspresji z wyrazistością znaku graficznego.
"Wizerunki polskich monarchów w jego interpretacji są niezwykle wyraziste – udaje mu się zakląć w malowanych postaciach silne indywidualności. Królowie Świerzego schodzą z piedestału, ich portrety pokazują całą gamę ludzkich charakterów: od wybitnych osobowości po słabeuszy i nieudaczników" - tłumaczy Maria Gierszewska z Działu Koordynacji Działalności Kulturalnej i Promocji Biblioteki Raczyńskich.
LINKI:
http://bit.ly/nowypoczet → ogłoszenie na stronie Biblioteki
http://www.nowypoczet.pl/ → strona projektu
https://www.facebook.com/Biblioteka.Raczynskich/photos/a.606682176029444.1073741826.464232750274388/1267489639948691 → ogłoszenie na fb Biblioteki
Źródło: Dział Koordynacji Działalności Kulturalnej i Promocji Biblioteki Raczyńskich.
ls/