Od niedzieli odbywać się będzie w Warszawie dwudniowa konferencja „Jidyszyzm: Mitologie i Ikonografie”. Dotyczy ona jidyszyzmu, który był konkurencyjnym względem syjonizmu nurtem żydowskiej kultury.
„Konferencja dotyczy mitologii i ikonografii jidyszyzmu, który był konkurencyjnym względem syjonizmu ruchem żydowskim. Będziemy się zajmowali sposobami wytwarzania różnego rodzaju narracji kulturowych przez ten nurt” - powiedziała PAP dr Karolina Szymaniak z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Jak wskazują organizatorzy, głównym obiektem zainteresowania podczas konferencji będzie okres pomiędzy 1888 a 1939 rokiem. Ten czas był szczególnie intensywny, jeśli chodzi o kreowanie mitów, ikon i rytuałów jidyszyzmu. Szczególna uwaga zostanie poświęcona wpływowi Holokaustu na kształt i charakter tego prądu w kulturze powojennej i współczesnej.
Konferencja została podzielona na bloki tematyczne: Masy żydowskie i polityka; Bohaterowie, ikony, modele; Jidyszyzm i lingwistyka; Stara literatura jidysz; Współczesna literatura jidysz; Przestrzenie i miejsca jidyszymu; Jidyszyzm w sztuce.
„Podczas konferencji będzie można spotkać bardzo wielu znanych badaczy nie tylko jidyszyzmu, ale również zajmujących się szeroko rozumianymi studiami żydowskimi. Przyjadą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Izraela. Niektórzy z nich będą prezentowali wyniki swoich badań po raz pierwszy w Polsce” - zapowiedziała Szymaniak.
Jednym z gości będzie badacz kultury jidysz i dziennikarz BBC Dawid Mazower. Jest on prawnukiem słynnego żydowskiego pisarza Szaloma Asza, pochodzącego z Kutna czołowego przedstawiciela literatury jidysz.
Konferencja jest realizowana w ramach przez projektu naukowego „Inteligencja Jidyszlandu — języki, tożsamości, wizje kultury”. Konferencję organizuje Pracownia Badań nad Kulturą Jidysz Żydowskiego Instytutu Historycznego we współpracy z Maison de la Culture Yiddish — Bibliothèque Medem w Paryżu. Partnerami konferencji są Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych oraz Fundacja im. Michała Friedmana.
Konferencja stanowi część obchodów roku I. L. Pereca w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Szczegółowy program konferencji znajduje się pod linkiem: http://www.jhi.pl/blog/2015-03-04-jidyszyzm-mitologie-i-ikonografie.
Konferencję patronatem medialnym objął portal historyczny dzieje.pl. (PAP)
jur/ ls/ agz/