Tylko w piątek 26 czerwca w godz. 9-16 możliwe będzie zwiedzanie wystawy w Sejmie pt. „Odwaga i pojednanie”, na której prezentowany jest po raz pierwszy w Polsce oryginał słynnego listu z 1965 r. – orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich zwanego potocznie „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
Wstęp dla grup oraz osób indywidualnych jest możliwy po uprzednim zgłoszeniu. Wejścia na wystawę odbywać się będą co godzinę, od 9 do 16, o każdej pełnej godzinie (łącznie 8 wejść, maksymalna liczba osób w jednej grupie: 50).
Zgłoszenia drogą mailową przyjmowane są na adres rsvp@muzhp.pl do czwartku, 25 czerwca, do godz. 15.00. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, nr PESEL, telefon kontaktowy oraz preferowaną godzinę zwiedzania.
Muzeum Historii Polski, które przygotowało wystawę, wypożyczyło zabytkowy dokument z Historycznego Archiwum Arcybiskupstwa Kolonii.
Wstęp dla grup oraz osób indywidualnych jest możliwy po uprzednim zgłoszeniu. Wejścia na wystawę odbywać się będą co godzinę, od 9 do 16, o każdej pełnej godzinie (łącznie 8 wejść, maksymalna liczba osób w jednej grupie: 50). Zgłoszenia drogą mailową przyjmowane są na adres rsvp@muzhp.pl do czwartku, 25 czerwca, do godz. 15.00. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, nr PESEL, telefon kontaktowy oraz preferowaną godzinę zwiedzania.
Orędzie podpisało 34 polskich biskupów, wśród nich kardynał Stefan Wyszyński i biskup Karol Wojtyła. Autorem tekstu i inicjatorem listu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. Niemieckim biskupom list został wręczony 18 listopada 1965 r. podczas Soboru Watykańskiego II.
Był on pierwszą, historyczną inicjatywą zmierzającą do pojednania i ułożenia w oparciu o uznanie prawdy i wybaczenie stosunków pomiędzy Polakami i Niemcami po II wojnie światowej. List zwany potocznie „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” w rzeczywistości zawiera słowa: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”).
Inicjatywa polskich duchownych spotkała się ze zdecydowaną krytyką władz komunistycznych. Władze nazwały list zdradą narodową, m.in. organizowały propagandowe wiece, na których potępiano polskich biskupów.
Otwarta we wtorek przez wicemarszałek Sejmu Elżbietę Radziszewską i dyrektora MHP Roberta Kostro wystawa „Odwaga i pojednanie” została przygotowana dla polskiego Sejmu i niemieckiego Bundestagu z okazji 50-lecia listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.
Program wystawy oparty jest na treściach ekspozycji plenerowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej koło Świdnicy. Została ona uroczyście otwarta w listopadzie 2014 r. przez Premier RP Ewę Kopacz oraz Kanclerz Niemiec Angelę Merkel.
Wystawa „Odwaga i pojednanie” będzie czynna do 26 czerwca w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej (hol główny, I piętro), ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa.
Jesienią nastąpi jej prezentacja w Bundestagu.
Więcej o wystawie plenerowej „Odwaga i pojednanie” i postaciach zaangażowanych w polsko-niemieckie pojednanie dowiedzieć się można na stronie odwagaipojednanie.pl.
Źródło: MHP