Kościół katolicki w PRL

19.11.2016

Poznań: konferencja naukowa nt. polityki PRL wobec sanktuariów

23.11.2016 - 23.11.2016 Konferencja naukowa „Miejsca święte pod nie świętym nadzorem. Polityka władz wobec sanktuariów w latach 1945–1989” Konferencja naukowa „Miejsca święte pod nie świętym nadzorem. Polityka władz wobec sanktuariów w latach 1945–1989”

W środę, 23 listopada w auli im. biskupa Jana Lubrańskiego Collegium Minus UAM przy ulicy Henryka Wieniawskiego 1 w Poznaniu odbędzie się, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu przy współpracy Instytutu Historii UAM, konferencja naukowa „Miejsca święte pod nie świętym nadzorem. Polityka władz wobec sanktuariów w latach 1945–1989”.

Głównym celem konferencji będzie zaprezentowanie ustaleń badawczych zespołu historyków z różnych zakątków Polski analizujących tytułowe zagadnienie przez pryzmat powojennych dziejów kilkunastu, niekiedy mocno się różniących od siebie, sanktuariów. Dla rządzących Polską komunistów, deklarujących światopogląd materialistyczny, miejsca te stanowiły szczególnego rodzaju wyzwanie, zarówno w wymiarze ideowym jak i, z czasem, politycznym.

Finalnym efektem badań pracującego w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce w latach 1944–1989" zespołu będzie książka pod tym samym, co konferencja tytułem. Jej wydanie zaplanowano na pierwszą połowę 2017 roku.

Dodatkowe informacje: http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37274,Konferencja-naukowa-Miejsca-swiete-pod-nie-swietym-nadzorem-Polityka-wladz-wobec.html

Źródło: IPN Oddział w Poznaniu

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL