„Encyklopedia Solidarności” – ludzie, struktury i wydawnictwa opozycji w Polsce 1976-1989 to projekt dokumentacyjny, realizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Pokolenie i Oficynę Wydawniczą Volumen. To najobfitsze źródło wiedzy o polskiej opozycji antykomunistycznej lat 1976–1989. To najważniejsze wydawnictwo w historii wolnych związków zawodowych w Polsce.
W dniu 12 lutego 2013 r. o godz. 17.00 w Sali Renesansowej w poznańskim Ratuszu, przy Starym Rynku 1, odbędzie się uroczysta promocja II tomu „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989” z udziałem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Łukasza Kamińskiego.
W promocji wezmą również udział: dr Grzegorz Waligóra – redaktor naczelny II tomu „Encyklopedii Solidarności” oraz Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie, członek redakcji.
Prezes IPN wygłosi wykład pt.„Formy oporu społecznego po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.”
„Encyklopedia Solidarności” publikowana w tzw. systemie holenderskim, stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989. Aktualny, pełny zasób „Encyklopedii” jest dostępny na stronie internetowej www.encyklopedia-solidarnosci.pl . Tom drugi wersji książkowej zawiera 1223 biogramów i haseł rzeczowych.
Gościem honorowym uroczystości będzie Janusz Pałubicki – historyk sztuki, działacz opozycji w okresie PRL, minister-koordynator służb specjalnych w rządzie Jerzego Buzka, poseł na Sejm III kadencji – Janusz Pałubicki. Do „Solidarności” wstąpił w 1980 r. 13 grudnia 1981 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Gębarzewie koło Gniezna. Z internowania zwolniony w marcu 1982 r. Następnie objął funkcję przewodniczącego wielkopolskiego Konspiracyjnego Zarządu Regionu "Solidarność". W grudniu 1982 r. został aresztowany za prowadzoną działalność, następnie skazany na karę 4 lat pozbawienia wolności. Od 5 grudnia 1983 prowadził trwający 104 dni strajk głodowy, w trakcie którego był przymusowo dokarmiany. Ze względu na stan zdrowia został warunkowo przedterminowo zwolniony w czerwcu 1984 r. Ponownie działał w związku, był też członkiem Komitetu Obywatelskiego, brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Od 1989 r. ponownie został zatrudniony na UAM. Wszedł też do władz krajowych NSZZ "S". W latach 1990–1997 zajmował stanowisko przewodniczącego zarządu regionu, był także skarbnikiem i wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej. Od 1996 roku kieruje zainicjowaną przez siebie Fundacją Wielkopolskie Archiwum "Solidarności". Uhonorowany nagrodą "Giganta 2005" przyznawaną przez poznański oddział "Gazety Wyborczej" i nagrodą Prezesa IPN „Świadek Historii” (edycja I 2010 r.) . W roku 2011 został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za znaczące osiągnięcia w działalności publicznej i społecznej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Zwieńczeniem uroczystej promocji będzie recital Jacka Kowalskiego, który zaprezentuje piosenki z płyty „Blokomachia”.
„Encyklopedia Solidarności” to pierwsze, realizowane na tak dużą skalę przedsięwzięcie, dokumentujące walkę polskiej opozycji, oddające należne jej bohaterom miejsce w historii i ludzkiej pamięci. „Solidarność” tworzyli bowiem w większości ludzie, o których nie czytaliśmy na pierwszych stronach bibuły, bezimienni działacze najpierw legalnych struktur związkowych, a później podziemia, drukarze, grupy oporu i wielu innych walczących za naszą i waszą wolność. Ufamy, że wydawnictwo stworzy solidny fundament dla przyszłych badaczy zjawiska „Solidarności”, a naszym potomnym nie pozwoli zapomnieć o tej ważnej karcie w historii naszego narodu.
„Encyklopedia Solidarności” publikowana w tzw. systemie holenderskim, stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989. Aktualny, pełny zasób „Encyklopedii” jest dostępny na stronie internetowej www.encyklopedia-solidarnosci.pl . Tom drugi wersji książkowej zawiera 1223 biogramów i haseł rzeczowych.
W pierwszym tomie encyklopedii, dotyczącym peerelowskiej opozycji lat 1976-1989, wydanym w 30. rocznicę powstania „Solidarności” znalazło się 1130 biogramów i haseł przygotowanych przez 170 autorów. Wśród nich m.in. nota biograficzna prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Lecha i Jarosława Kaczyńskich.
Organizatorami promocji wydawnictwa w Poznaniu są: Stowarzyszenie Pokolenie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu.
(IPN)