Okupacja niemiecka

02.05.2018

Promocja i dyskusja wokół książki  "Jeden spośród wielu" Ryszarda Friedmana 

07.05.2018 Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na promocję i dyskusję wokół książki "Jeden spośród wielu" Ryszarda Friedmana. Spotkanie odbędzie się 7 maja o godz. 17.00 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4 (sala kinowa). Wstęp wolny 

„Jeden spośród wielu” to zapis wspomnień Ryszarda Friedmana, Polaka pochodzenia żydowskiego, krakowianina, który doświadczył dramatycznego losu Żydów w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu wojny, autor jako żołnierz armii Stanów Zjednoczonych, wrócił do Niemiec, gdzie musiał zmierzyć się z traumatycznymi doświadczeniami obozów koncentracyjnych. Książka, która jest formą upamiętnienia tragicznych losów ludzi w czasie II wojny światowej, stanowi przyczynek do rozmowy na temat przedwojennej żydowskiej społeczności Krakowa oraz jej wojennych i powojennych losów.

Spisane po wielu latach wspomnienia Ryszarda Friedmana skłaniają do refleksji nad rolą wspomnień w budowaniu i uzupełnianiu relacji historycznych. 

Uczestnicy spotkania: 
prof. Tomasz Gąsowski – historyk 
Justyn Hunia - tłumacz 
Adam Lejczak - wydawca 
dr Krystyna Samsonowska - historyk 

"Jeden spośród wielu" 
Autor: Ryszard Friedman 
Tłumaczenie: Justyn Hunia 
Pierwsze polskie wydanie. 

Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL