27.03.2017–28.03.2017
27 marca w Krakowie i 28 marca w Warszawie odbędą się spotkania z Aleksandrem Podrabinkiem, jednym z najbardziej aktywnych i szeroko znanych na świecie działaczy sowieckiego ruchu dysydenckiego, autorem wydanej właśnie nakładem Ośrodka KARTA książki "Dysydenci. Nieuleczalnie nieposłuszni".
Ośrodek KARTA zaprasza na spotkania z Aleksandrem Podrabinkiem, jednym z najbardziej aktywnych i szeroko znanych na świecie działaczy sowieckiego ruchu dysydenckiego, zaangażowanym m.in. w walkę z psychiatrią represyjną w ZSRR, obecnie działaczem demokratycznym, niezależnym dziennikarzem, autorem wydanej właśnie nakładem Ośrodka KARTA książki "Dysydenci. Nieuleczalnie nieposłuszni".
Spotkania odbędą się w 27 marca o godz. 18.00 w Krakowie w kawiarni De Revolutionibus. Books & Cafe oraz 28 marca o godz. 18.00 w Warszawie w Domu Spotkań z Historią.
27 marca w spotkaniu udział weźmie również redaktor Agnieszka Knyt z Ośrodka KARTA, wydawcy książki, a poprowadzi je redaktor Zbigniew Rokita z dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”.
28 marca w spotkaniu udział weźmie również Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA, a poprowadzi je dr Mariusz Maszkiewicz, autor przedmowy.
Ze wstępu Mariusza Maszkiewicza:
"Książka Dysydenci to świadectwo butnego, młodego człowieka, który – nie godząc się na życie według zasad sowieckiego państwa totalitarnego – włącza się w ruch demokratyczny. W samym jego centrum spotyka takie postacie jak Andriej Sacharow, Aleksander Sołżenicyn, Petro Hryhorenko, Aleksander Zinowiew. Daje ich celne charakterystyki, opisuje najważniejsze akcje dysydenckie, demaskuje aparat represji, który sięga po najokrutniejsze metody – psychiatrię karną. Aleksander Podrabinek konsekwentnie idzie drogą wolności, do dziś pozostając niezależnym dziennikarzem i obrońcą praw człowieka.
Książka Aleksandra Podrabinka nie jest zwykłą opowieścią biograficzną. To wciąż żywe i aktualne świadectwo odwagi i bezkompromisowości. Ta historia ma swój ciąg dalszy, jest obecna, dzieje się na naszych oczach. Ruch dysydencki, tak szczegółowo opisywany przez aktywnego uczestnika, nie jest epizodem w dziejach Związku Sowieckiego. Los Podrabinka to ilustracja fundamentalnego sporu: między ideologią kolektywizmu a cywilizacją judeochrześcijańską, w której człowiek stanowi podstawowy i najważniejszy punkt odniesienia".
"Myślę, że władza, która odrzuca demokrację, nie ma innego wyboru, jak przyjąć mechanizm represji. Prędzej czy później, w mniejszym lub większym stopniu – to nieunikniona droga dla każdego państwa autorytarnego.
Historia dysydencka – to historia obalenia komunizmu i uzyskania przez Rosję wolności. A dlaczego Rosja znów zaczęła się staczać tam – to już nowa historia, a w niej nowi bohaterowie, nowi winowajcy".
Aleksander Podrabinek („Karta” 85/2015)
"Pierwsze więzienie jest jak pierwsza miłość – wzrusza, przeraża i nigdy się nie da zapomnieć".
Aleksander Podrabinek, "Nieuleczalnie nieposłuszni"
Aleksander Podrabinek (ur. 1953) – rosyjski dziennikarz niezależny, obrońca praw człowieka. Wychowywał się w domu z tradycjami dysydenckimi, ojciec był więźniem łagrów stalinowskich. Związany ze środowiskiem opozycji moskiewskiej, współzałożyciel Komisji Roboczej do Badania Wykorzystywania Psychiatrii do Celów Politycznych, autor książki Medycyna karna (1979). Z powodu niezależnej działalności dwukrotnie skazany (na 5 lat zesłania w Ust’-Nerze i na 3,5 roku pozbawienia wolności, odbywał karę w łagrze w Jakucji).
Po powrocie do Moskwy, założyciel i redaktor niezależnej gazety „Ekspriess-Chronika” (1987–2001), współtwórca Stowarzyszenia Niezależnych Psychiatrów (1989), redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Obrony Praw Człowieka „Prima” (2000–09). Członek Federalnej Rady Politycznej demokratycznego ruchu „Solidarność”, dziennikarz Radia Swoboda.
Źródło: Ośrodek KARTA
aleb