24.07.2014 aktualizacja 11.08.2016

V Carnaval Sztuk-Mistrzów od czwartku w Lublinie

Ponad sto spektakli i widowisk cyrkowych, w większości ulicznych, obejmuje program piątej edycji festiwalu Carnaval Sztuk- Mistrzów, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie. Na festiwalu zaprezentują się artyści z kilkunastu krajów świata.

Carnaval Sztuk-Mistrzów rozpocznie Wielka Parada Kuglarska, która wyruszy sprzed lubelskiego ratusza i przejdzie przez centrum miasta do Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim, gdzie pokazane będzie akrobatyczno -taneczne widowisko cyrkowe nawiązujące do mitu o Prometeuszu. Paradę poprowadzi orkiestra dęta z Holandii.

„Do udziału w paradzie zapraszamy wszystkich mieszkańców. Prosimy o zabranie ze sobą parasolek i kapeluszy” - powiedział Rafał Sadownik z Warsztatów Kultury w Lublinie, które są organizatorem Carnavalu.

Celem festiwalu jest prezentacja idei Nowego Cyrku, w którym artyści starają się wykorzystywać dyscypliny cyrkowe i kuglarskie jako język opowiadania różnych historii. Nowy Cyrk odchodzi od tresury i wykorzystywania zwierząt a spektakle i widowiska prezentowane są głównie poza przestrzenią namiotów cyrkowych; artyści wychodzą na ulice, często angażują w swoje przedstawienia widzów.

Celem festiwalu jest prezentacja idei Nowego Cyrku, w którym artyści starają się wykorzystywać dyscypliny cyrkowe i kuglarskie jako język opowiadania różnych historii. Nowy Cyrk odchodzi od tresury i wykorzystywania zwierząt a spektakle i widowiska prezentowane są głównie poza przestrzenią namiotów cyrkowych; artyści wychodzą na ulice, często angażują w swoje przedstawienia widzów.

Podczas czterech dni Carnavalu w Lublinie wystąpi kilkuset artystów cyrkowych - m.in. kuglarzy, iluzjonistów, linoskoczków, żonglerów, klownów, buskerów czyli artystów ulicy – z różnych krajów. Zaplanowano 80 spektakli ulicznych, oraz 20 spektakli w namiotach i na dużych scenach plenerowych, ale też widowiska teatralno-cyrkowe i warsztaty.

Można będzie oglądać popisy australijskiego performera, zdobywcy światowych rekordów w połykaniu mieczy Aeriela Manxa, który - jak zapewniają organizatorzy - jako jedyny na świecie potrafi po połknięciu miecza wykonać salto w tył.

Zaprezentuje się też zespół Les Lendemains z Francji, który pokaże spektakl z wykorzystaniem latających trapezów – widowisko polegające na podniebnych akrobacjach i ewolucjach na trapezie na wysokości 35 metrów, ponad głowami publiczności, opowiadające historie inspirowane niemymi filmami Charliego Chaplina.

Brytyjska grupa Acrojou pokaże „The Wheel House” – toczony po ulicy okrągły teatr, gdzie prezentowane są humorystyczne scenki, którym towarzyszą akrobatyczne popisy. Zespół O’Kejos z Polski zaprezentuje widowisko Garbage Show, którego bohaterowie znalezionym na śmietniku rzeczom nadają nowe znaczenia i funkcje oraz tworzą z nich nowy ład.

Na placu przed Trybunałem Koronnym stanie „Fatalia’s Hypnotic Pandulum” - samochód z urządzoną wewnątrz wystawą, wzorowaną na XIX-wiecznych gabinetach dziwności.

„To będzie ciekawa lekcja historii kultury jarmarczno-ludycznej. Przez wieki te gabinety dziwności bardzo się zmieniały, pokazywały najpierw kobiety z brodą i różnego rodzaju dziwności natury a potem niesamowitości związane z ludzkim mózgiem czy techniką. Często za tymi dziwnościami stała po prostu technika i technologia, której prości ludzie nie znali i nie rozumieli” – dodał Sadownik.

Nieodłącznym elementem Carnavalu rokrocznie jest Urban Higline, czyli cykl pokazów chodzenia po linach rozpiętych pomiędzy budynkami, głównie na Starym Mieście. Taśmy będą rozpięte w 10 miejscach, na różnych wysokościach - od 7 do blisko 50 metrów.

Carnavalowi towarzyszą otwarte dla wszystkich chętnych Warsztaty Kuglarskie, a dla dzieci urządzone zostanie Miasteczko Zabaw Niezwykłych i Centrum Bajki.

Ponadto zaplanowano interdyscyplinarną konferencję naukową pod hasłem „Nowy cyrk i sztuka w przestrzeni publicznej”, w której wezmą udział przedstawiciele świata nauki teatru i cyrku.

V Carnaval Sztuk-Mistrzów potrwa do niedzieli 27 lipca. (PAP)

ren/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL