Ponad sto spektakli i widowisk cyrkowych, w większości ulicznych, obejmuje program piątej edycji festiwalu Carnaval Sztuk- Mistrzów, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie. Na festiwalu zaprezentują się artyści z kilkunastu krajów świata.
Carnaval Sztuk-Mistrzów rozpocznie Wielka Parada Kuglarska, która wyruszy sprzed lubelskiego ratusza i przejdzie przez centrum miasta do Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim, gdzie pokazane będzie akrobatyczno -taneczne widowisko cyrkowe nawiązujące do mitu o Prometeuszu. Paradę poprowadzi orkiestra dęta z Holandii.
„Do udziału w paradzie zapraszamy wszystkich mieszkańców. Prosimy o zabranie ze sobą parasolek i kapeluszy” - powiedział Rafał Sadownik z Warsztatów Kultury w Lublinie, które są organizatorem Carnavalu.
Celem festiwalu jest prezentacja idei Nowego Cyrku, w którym artyści starają się wykorzystywać dyscypliny cyrkowe i kuglarskie jako język opowiadania różnych historii. Nowy Cyrk odchodzi od tresury i wykorzystywania zwierząt a spektakle i widowiska prezentowane są głównie poza przestrzenią namiotów cyrkowych; artyści wychodzą na ulice, często angażują w swoje przedstawienia widzów.
Celem festiwalu jest prezentacja idei Nowego Cyrku, w którym artyści starają się wykorzystywać dyscypliny cyrkowe i kuglarskie jako język opowiadania różnych historii. Nowy Cyrk odchodzi od tresury i wykorzystywania zwierząt a spektakle i widowiska prezentowane są głównie poza przestrzenią namiotów cyrkowych; artyści wychodzą na ulice, często angażują w swoje przedstawienia widzów.
Podczas czterech dni Carnavalu w Lublinie wystąpi kilkuset artystów cyrkowych - m.in. kuglarzy, iluzjonistów, linoskoczków, żonglerów, klownów, buskerów czyli artystów ulicy – z różnych krajów. Zaplanowano 80 spektakli ulicznych, oraz 20 spektakli w namiotach i na dużych scenach plenerowych, ale też widowiska teatralno-cyrkowe i warsztaty.
Można będzie oglądać popisy australijskiego performera, zdobywcy światowych rekordów w połykaniu mieczy Aeriela Manxa, który - jak zapewniają organizatorzy - jako jedyny na świecie potrafi po połknięciu miecza wykonać salto w tył.
Zaprezentuje się też zespół Les Lendemains z Francji, który pokaże spektakl z wykorzystaniem latających trapezów – widowisko polegające na podniebnych akrobacjach i ewolucjach na trapezie na wysokości 35 metrów, ponad głowami publiczności, opowiadające historie inspirowane niemymi filmami Charliego Chaplina.
Brytyjska grupa Acrojou pokaże „The Wheel House” – toczony po ulicy okrągły teatr, gdzie prezentowane są humorystyczne scenki, którym towarzyszą akrobatyczne popisy. Zespół O’Kejos z Polski zaprezentuje widowisko Garbage Show, którego bohaterowie znalezionym na śmietniku rzeczom nadają nowe znaczenia i funkcje oraz tworzą z nich nowy ład.
Na placu przed Trybunałem Koronnym stanie „Fatalia’s Hypnotic Pandulum” - samochód z urządzoną wewnątrz wystawą, wzorowaną na XIX-wiecznych gabinetach dziwności.
„To będzie ciekawa lekcja historii kultury jarmarczno-ludycznej. Przez wieki te gabinety dziwności bardzo się zmieniały, pokazywały najpierw kobiety z brodą i różnego rodzaju dziwności natury a potem niesamowitości związane z ludzkim mózgiem czy techniką. Często za tymi dziwnościami stała po prostu technika i technologia, której prości ludzie nie znali i nie rozumieli” – dodał Sadownik.
Nieodłącznym elementem Carnavalu rokrocznie jest Urban Higline, czyli cykl pokazów chodzenia po linach rozpiętych pomiędzy budynkami, głównie na Starym Mieście. Taśmy będą rozpięte w 10 miejscach, na różnych wysokościach - od 7 do blisko 50 metrów.
Carnavalowi towarzyszą otwarte dla wszystkich chętnych Warsztaty Kuglarskie, a dla dzieci urządzone zostanie Miasteczko Zabaw Niezwykłych i Centrum Bajki.
Ponadto zaplanowano interdyscyplinarną konferencję naukową pod hasłem „Nowy cyrk i sztuka w przestrzeni publicznej”, w której wezmą udział przedstawiciele świata nauki teatru i cyrku.
V Carnaval Sztuk-Mistrzów potrwa do niedzieli 27 lipca. (PAP)
ren/ ls/