Warsztaty graficzne dla młodzieży, wystawa prac twórcy pierwszego komiksu z alfabetem Braille'a Daniela Bauma i prezentacja rysunków z najnowszego komiksu Papcia Chmiela - to niektóre z atrakcji V Festiwalu Komiksów Historycznych, który odbędzie się w sobotę w IPN.
Festiwal zainauguruje nestor polskich twórców komiksu Henryk Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel. Zaprezentuje on kilka oryginalnych plansz ze swojego najnowszego komiksu "Elemelementarz". "Ma on być elementarzem dla jego najbardziej znanego bohatera Tytusa, który dojrzał już do tego, by zacząć uczyć się czytać" - powiedziała PAP organizatorka festiwalu Anna Klimowicz z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
Następnie zostaną wręczone nagrody w konkursie "Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie", na który wpłynęło prawie 400 prac uczniów szkół wszystkich poziomów. Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN do końca czerwca. Goście festiwalu będą mieli również możliwość zapoznania się z przeglądem najnowszych komiksów związanych z tematyką historyczną oraz ich nabycia. Dla zainteresowanych będzie także kącik z grami historycznymi.
Festiwal zainauguruje nestor polskich twórców komiksu Henryk Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel. Zaprezentuje on kilka oryginalnych plansz ze swojego najnowszego komiksu "Elemelementarz". "Ma on być elementarzem dla jego najbardziej znanego bohatera Tytusa, który dojrzał już do tego, by zacząć uczyć się czytać" - powiedziała PAP organizatorka festiwalu Anna Klimowicz z BEP IPN.
"Każdy, kto chciałby poznać tajniki pracy nad komiksem i dowiedzieć się, jak w sposób przyciągający przełożyć tekst – dokument, historię, powieść – na język komiksu, będzie mógł wziąć udział w warstwach Nikodema Cabały i Luci Montaglianiego. Warsztaty graficzne dla młodzieży poprowadzi zaś Tomasz Mering" - zapowiedziała Klimowicz.
Zaplanowano także wykład dla nauczycieli dr Bartłomieja Janickiego z Uniwersytetu Opolskiego pt. "Metody pracy dydaktycznej z wykorzystaniem komiksów historycznych". Będzie można również wziąć udział w konkursie sprawdzającym znajomość faktów historycznych wplecionych w treści komiksowe. "Będzie też Robert Zaręba z komiksem +Deus le volt!– Bóg tak chce!+, który opowie o realizmie w komiksie historycznym" - mówiła organizatorka festiwalu.
Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane także dwie wystawy. Na pierwszej z nich będzie można zobaczyć najciekawsze plansze z prac absolwenta łódzkiej ASP Daniela Bauma, twórcy "Stąd do Wolności", pierwszego komiksu z alfabetem Braille'a. Rysownik przedstawi również swój najnowszy album historyczny poświęcony Ludwikowi Zamenhofowi pt. "Dr Esperanto", stworzony wspólnie z Wojtkiem Łowickim.
Druga ekspozycja powstała z inicjatywy Węgierskiego Instytutu Kultury pt. "Honwedzi i husarzy na polskiej ziemi. Polowe i inne historie 1914–1915". "W jej ramach będzie można zobaczyć wybrane plansze z komiksu powstałego na bazie dziennika wojennego autora +Chłopców z Placu Broni+ Ferenca Molnara i ukazujące polsko-węgierskie wątki z okresu I wojny światowej. O komiksie opowie były ambasador Węgier w Polsce i tłumacz +Chłopców z Placu Broni+ Akos Engelmayer" - dodała Klimowicz.
W ramach Festiwalu zaplanowano również spotkania z autorami komiksów takich jak m.in. "Wrzesień gen. Maczka" czy "Kampinos’44". Twórcom podczas prezentacji towarzyszyć będą historycy i dziennikarze. Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny. (PAP)
V Festiwal Komiksów Historycznych w IPN
akn/ gma/