Wystawa komputerów z lat 80., kiermasz książek i komiksów, "Wyścig pokoju", czyli gra w kapsle - to tylko niektóre wydarzenia, które znalazły się w programie pikniku historycznego "Wolne słowo, wolna sobota", jaki przygotował łódzki oddział IPN.
Jak poinformowała w czwartek PAP Marzena Kumosińska z IPN piknik odbędzie się w sobotę na terenie siedziby łódzkiego oddziału Instytutu. Będzie można tam dojechać specjalnie uruchomionym, zabytkowym autobusem Jelcz 043, potocznie zwanym "ogórkiem", produkowanym do połowy lat 80. ub. wieku. W trakcie przejazdu pasażerowie będą mieli okazję wzięcia udziału w lekcji historii na temat "wolnego słowa w Łodzi". Autobus będzie odjeżdżał z placu Wolności, spod siedziby Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.
Teren pikniku podzielono na różne strefy. W tzw. strefie gracza będzie można zobaczyć interaktywną wystawą komputerów, które pod koniec lat 80. ub. wieku "wprowadzały Polaków w świat elektronicznej rozrywki i domowej informatyki".
Na zainteresowanych – dzięki współpracy z katowickim Muzeum Historii Komputerów i Informatyki – czekać ma kilkanaście urządzeń takich firm jak Atari, Commodore, Sinclair, Timex czy Amstrad. Wszystkie prezentowane komputery będą podłączone do joysticków, z zainstalowanym oprogramowaniem rozrywkowym. Prezentacji towarzyszyć ma prelekcja pracownika oddziału IPN w Łodzi Bartłomieja Kluski, który jest autorem m.in. książki "Bajty polskie".
Będzie też można pograć w gry edukacyjne IPN takie jak: "Kolejka", "Reglamentacja", "Znaj Znak", "Polak Mały" oraz "IV rozbiór Polski".
W "strefie czytelnika" zaplanowano kiermasz książek i komiksów IPN, wśród których znajdą się prace dotyczących historii Łodzi. Zaprezentowana zostanie wystawa "+Puls+ – nieregularny kwartalnik literacki 1977–1981 – fenomen wolnego słowa".
Z kolei na najmłodszych czeka w "strefie rozrywki" m.in. gra w kapsle. Zawodnicy będą mieli za zadanie pokonać trasę, na której nie zabraknie zakrętów i rozmaitych przeszkód. "Nawiązując do tradycyjnej, podwórkowej wersji tej zabawy, każdy +kapslowy zawodnik+ będzie reprezentował inny kraj biorący udział w kapslowym +Wyścigu pokoju+" - wyjaśniła Kumosińska.
Będzie też można pograć w badmintona, sprawdzić się w zawodach rzutów do celu, czy wziąć udział w turnieju skoków przez ogromną skakankę. Przeprowadzone zostaną zabawy podwórkowe znane z czasów PRL, takie jak: "ciuciubabka", "1-2-3 Baba Jaga patrzy", gra w gumę i w klasy.
Dzieci będą miały możliwość samodzielnie wykonać zabawkę z przedmiotów codziennego użytku, np. z drewnianej łyżki, a także zagrać w gry planszowe (chińczyk, bierki). Odbędą się zajęcia z budowania pojazdów z wykorzystaniem kartonowych pudeł. Zaplanowano puszczanie mydlanych baniek, jak również projekcje bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (m.in. Reksio, Bolek i Lolek, Koziołek Matołek, Podróże kapitana Klipera, Porwanie Baltazara Gąbki, Przygody Koziołka Matołka, Przygody Błękitnego Rycerzyka).
Uczestnicy pikniku, który zorganizowany został w ramach obchodów 15-lecie Instytutu, będą również mieli okazję zrobić sobie zdjęcie, do którego będzie można ucharakteryzować się np. na milicjanta, robotnika czy opozycjonistę. (PAP)
jaw/ agz/