Wystawa, którą przygotowało Narodowe Centrum Kultury z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przybliży mniej znany epizod Powstania, jakim była działalność Referatu Graficznego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.
Wystawa Narodowego Centrum Kultury, której kuratorką jest Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, ma na celu ukazanie znaczenia sztuki w trakcie działań wojennych/powstańczych, jej wpływu nie tylko informacyjnego, ale również mobilizującego czy podnoszącego morale powstańców i mieszkańców Warszawy.
W przestrzeni Kordegardy zaprezentowany zostanie wycinek działalności Referatu Graficznego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej, na którego zlecenie zrzeszeni w nim artyści i artystki tworzyli plakaty, ulotki oraz ilustracje do prasy powstańczej.
„Nie jest znana dokładna lista artystów należących do Referatu, natomiast wiadomo, że kierował nim Mieczysław Jurgielewicz, używający pseudonimów Narbutt i prof. Henryk, zaś funkcje jego zastępców sprawowali: scenograf Kazimierz Pręczkowski ps. Wagner i grafik Stanisław Tomaszewski ps. Miedza” - zaznaczono w materiale prasowym.
W galerii NCK zostaną zaprezentowane prace tworzone od 1942 roku, pokazujące okupację w stolicy - niemieckie bestialstwo i terror, który doprowadził do Powstania, oraz tworzone w celach mobilizacyjnych i dokumentacyjnych w trakcie i tuż po zakończeniu wojny - odnoszące się do powstańczych realiów.
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. plakaty Mieczysława Jurgielewicza i Edmunda Burkego, Stanisława Tomaszewskiego, Henryka Chmielewskiego, a także prace graficzne i rysunkowe Jurgielewicza, Tomaszewskiego, Aleksandra Sołtana, Ludwika Gardockiego i Jana Marcina Szancera. Zaprezentujemy też zdjęcia z muzeum Powstania Warszawskiego dokumentujące plakaty na powstańczych ulicach.
Ekspozycji będzie towarzyszył także zapis wideo prezentujący fragmenty wojennych i powstańczych wspomnień Marcina Szancera „Curriculum vitae” w interpretacji aktora Piotra Tworka.
Uzupełnieniem wystawy będzie program wydarzeń: zajęcia edukacyjne z artystką wizualną Zuzanną Koftą, zajęcia z improwizacji z Jakubem Snochowskim, spotkanie wokół książki „Traumaland” prof. Michała Bilewicza oraz oprowadzania kuratorskie.
Wystawa będzie dostępna do 8 września. (PAP)
ksi/ miś/