Stalinizm

06.06.2018

X rajd szlakiem Żołnierzy Wyklętych - w dniach 6–10 czerwca

06.06.2018 - 10.05.2918 X rajd szlakiem Żołnierzy Wyklętych X rajd szlakiem Żołnierzy Wyklętych

W dniach 6–10 czerwca 2018 r. odbywa się X rajd szlakiem Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie we współpracy z Dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Burmistrzem Pułtuska, Starostą Powiatu Pułtuskiego, Nadleśnictwem Rudka, Nadleśnictwem Sarnaki oraz Nadleśnictwem Sokołów Podlaski.

Tegoroczny rajd przebiega po północnej i południowej stronie rzeki Bug. Poszczególne trasy rajdowe zbiegają się w Drohiczynie.

W rajdzie biorą udział uczniowie z Pułtuska oraz harcerze z Płocka. Patrole, na które są podzieleni, noszą imiona majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i kapitana Władysława Łukasiuka „Młota”. Trasy marszu pokrywają się z rzeczywistym terenem działań patronów patroli.

Jak co roku uczestnicy rajdu będą musieli stawić czoła postawionym im zadaniom związanymi z działalnością podziemia antykomunistycznego oraz ujść z zasadzek NKWD i KBW zorganizowanych na trasie przez rekonstruktorów historycznych.

Rajd zakończy się w Drohiczynie, gdzie młodzież dotrze 9 czerwca (sobota) wieczorem.

10 czerwca (niedziela) o godzinie 12.00 w Drohiczynie (teren nad Bugiem) odbędzie się rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” oraz Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ.

Jak zwykle uczestnicy marszu otrzymają specjalnie zaprojektowane koszulki oraz blaszane ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej.

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/53257,X-Rajd-Szlakiem-Zolnierzy-Wykletych-i-rekonstrukcja-historyczna-Drohiczyn-610-cz.html
 

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL