Historii medycyny w niemieckim obozie Auschwitz poświęcona będzie sesja edukacyjna online, którą przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Odbędzie się 1 grudnia – podaje Muzeum Auschwitz.
Centrum przypomniało, że podczas wojny wielu niemieckich lekarzy uczestniczyło w zbrodniczych eksperymentach pseudomedycznych przeprowadzanych na więźniach obozów koncentracyjnych.
„Eksperymenty, zaplanowane były na szczeblu centralnym i miały służyć realizacji planów powojennych, przykładowo w zakresie polityki ludnościowej, podbudowie teorii rasistowskich, m.in. przez głoszenie tez o wyższości rasy nordyckiej, bądź potrzebom armii - część z nich miała na celu poprawę stanu zdrowotnego żołnierzy” - wskazało Centrum w komunikacie.
Szereg lekarzy eksperymentowało na więźniach na zlecenie niemieckich firm farmaceutycznych, instytutów medycznych, bądź z pobudek osobistych zainteresowań i naukowej kariery.
Muzeum Auschwitz poinformowało, że w programie znajdą się wykłady historyków z centrum badań tej placówki. Będą poświęcone zbrodniczym eksperymentom medycznym, które przeprowadzali lekarze SS oraz selekcjom przeprowadzanym przez nich w szpitalach obozowych i na potrzeby zbiorów anatomicznych w Strasburgu. Całość uzupełnią fragmenty relacji ocalałych.
Placówka podała, że zgłoszenia przy użyciu formularza online można nadsyłać do 27 listopada. Sesja będzie tłumaczona symultanicznie na język angielski. Udział w niej jest bezpłatny.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/