W dniach 18-20 grudnia wszystkie zainteresowane szkoły podstawowe będą mogły przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna. CKE i okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią szkołom arkusze do przeprowadzenia próbnego egzaminu.
Egzamin ósmoklasisty, który po raz pierwszy zostanie przeprowadzony w kwietniu 2019 r., będzie obejmował trzy przedmioty: język polski, matematykę i język obcy wybrany przez ucznia spośród dwóch języków, których uczy się w szkole.
Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Uczniowie tych szkół, które nie zdecydują się zorganizować próbnego egzaminu, będą mogli pobrać arkusze ze stron internetowych komisji egzaminacyjnych - centralnej i okręgowych 20 grudnia 2018 r. po godz. 15. - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej CKE.
"Próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. zaznajomienia uczniów z formułą egzaminu, formatem arkuszy, pracą z kartą odpowiedzi w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia)" - zaznaczył Smolik.
Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony 15-17 kwietnia. 15 kwietnia uczniowie będą zdawali egzamin z języka polskiego, 16 kwietnia - z matematyki, a 17 kwietnia - z języka obcego nowożytnego (do wyboru z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty będzie warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Punkty uzyskane przez ucznia z egzaminu będą miały wpływ na przyjęcie go do wybranej szkoły średniej. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ krap/