Edukacyjna gra terenowa "Żywe Muzeum" jest jednym z projektów, który upamiętnia w Rzeszowie 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Przedsięwzięcie przygotowały rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz związkowcy oświatowej "Solidarności".
Jak zaznaczyła w czwartek Katarzyna Gajda-Bator z oddziału IPN w Rzeszowie, "w ramach gry dla jej uczestników wyznaczono na terenie miasta punkty związane z historią i działalnością +Solidarności+".
"Wśród nich są dawny Dom Kolejarza, zamek Lubomirskich, kościół farny, klasztor bernardynów. Miejscem startu i mety jest siedziba Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie uczestnicy otrzymują mapki i wytyczony szlak swojej wędrówki" – zauważyła Gajda-Bator.
Zwróciła uwagę, że celem projektu są m.in. popularyzowanie najnowszej historii Polski i upowszechnianie miejsc historycznych związanych z lokalną społecznością.
W grze terenowej, która zakończy się w piątek, udział biorą uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z opiekunami. Są to klasy szkolne, drużyny harcerskie. Do udziału zgłosiło się już 26 zespołów; łącznie 530 osób.
Dla uczestników przewidziano 15 nagród indywidualnych i dwie zbiorowe.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ dki/