Odświeżone wnętrze, gdzie prezentowane są trójwymiarowe zdjęcia i nowa, multimedialna sala, w której będą odbywać się lekcje muzealne, spotkania m.in. z fotografami i warsztaty - taką nową odsłonę przedstawi od piątku zwiedzającym Fotoplastikon Warszawski.
"Fotoplastikon po remoncie pozostaje miejscem magicznym, miejscem przenoszenia się w czasie. Chcemy jednak także by na bieżąco rejestrował co dzieje się w takiej mikrokulturze warszawskiej związanej z różnymi sztukami wizualnymi. Nie jest to miejsce bardzo duże, mieści tylko kilkadziesiąt osób. Dzięki temu jest jednak idealne na różne tematyczne imprezy" - mówił podczas środowej konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które opiekuje się Fotoplastikonem.
Podczas zakończonego właśnie remontu tzw. stara część placówki, w której znajduje się maszyna prezentująca zdjęcia stereoskopowe, została odświeżona. Przestrzeń powiększono też o nową salę, dawny garaż. Został on wyremontowany i zaaranżowany tak, by korespondował z częścią wcześniejszą. Powstała multimedialna sala wyposażona w sprzęt pozwalający na prowadzenie zajęć, podczas których można oglądać filmy, prezentować dźwięki i obrazy. W tej sali będą prowadzone lekcje muzealne, spotkania czy warsztaty.
"Naszą działalność po remoncie zaczynamy od wystawy +Pozdrowienia z XIX wieku. Świat na stereoskopowych kartach+ prezentującej najstarsze fotografie z lat 1880-1910. To zdjęcia stereoskopowe robione specjalnie do fotoplastikonów, na które był wówczas swoisty bum. To zwykle fotografie podróżnicze, ukazujące np. świat dawnych imperiów kolonialnych. Pokażemy także fotografie stolicy. Na każdej wystawie prezentujemy zawsze 48 zdjęć, bo tyle mieści się w fotoplastikonie. Niezależnie od wystaw czasowych, niedziela będzie jednak zawsze zarezerwowana dla prezentacji zdjęć Warszawy" - mówił Ołdakowski.
Podczas konferencji pokazano także komiksową wystawę "Dłuto i młot". "Przygotowaliśmy dzisiaj dla państwa taki eksperyment komiksowy. W Fotoplastikonie jest ten problem, że nie można pokazać niczego co ma początek lub koniec, ponieważ zwiedzający siadają przy maszynie wyświetlającej zdjęcia w losowo wybranym momencie. Dlatego autorzy wymyślili wystawę, która w dowolnym momencie się zaczyna i kończy. Chcemy zaprosić do współpracy warszawskich komiksiarzy i pokazać w przyszłości tę wystawę zwiedzającym jako początek tej współpracy" - dodał dyrektor.
Jedną z inicjatyw jakie zaprezentuje zwiedzającym Fotoplastikon będzie cykl "Fotograf w podróży". W jego ramach raz w miesiącu będą się odbywać spotkania z fotografami–podróżnikami. Opowiedzą oni o miejscach, które odwiedzili, przybliżą specyfikę pracy fotografa w podróży i doradzą, jak wykonać niezapomniane zdjęcie.
Gościem cyklu będzie m.in. fotograf, dziennikarz i podróżnik Jacek Bonecki. "Fotografia podróżnicza jest specyficzna, ponieważ wyjeżdżając fotografujemy w zasadzie wszystko. I mamy tu zarówno fotografię portretową, jak i krajobrazową, architektury, reportaż. Dzięki temu mamy nieco inną możliwość poznawania świata, interakcji z ludźmi. Te doświadczenia można wykorzystać też na miejscu. Poznamy także wskazówki praktyczne dla fotografów podróżników" - mówił podczas konferencji Bonecki.
Zaplanowano również cykl "Leniwa niedziela z…". To skierowane do najmłodszych spotkania z fotografią, grafiką, architekturą, literaturą, komiksem, sztuką, muzyką, podróżą, a także książką i filmem. Do uczestnictwa w większości z nich konieczna będzie rejestracja na stronie www.1944.pl
Uczestnicy warsztatów "Fotografia otworkowa" będą mieli okazję zapoznać się z tą techniką, zbudować własny aparat, poddać obróbce materiał światłoczuły i zaprezentować swoje fotografie wykonane tą techniką.
Raz w miesiącu zwiedzający Fotoplastikon będą mogli także poznać wybrane prace znanych fotografów w ramach cyklu "10 najlepszych fotografii". Twórcy opowiedzą o dziesięciu wybranych przez siebie autorskich zdjęciach. Gośćmi spotkań będą m.in. Chris Niedenthal, Tomasz Sikora i Wojciech Wieteska.
Zaplanowano także spotkania i warsztaty poświęcone fotografii stereoskopowej prowadzone przez członków Polskiego Klubu Stereoskopowego - Tomasza Bielawskiego i Krzysztofa Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone przez Pawła Falcmana będą zaś poświęcone wykonywaniu zdjęć w technice Polaroidu.
Fotoplastikon zaprosi również na lekcje muzealne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych poświęcone historii XX-wiecznej Warszawy, które poprowadzą edukatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Lekcje będą odbywać się w poniedziałki i wtorki, będzie je można rezerwować telefonicznie pod numerem (22) 629 60 78.
W zbiorach Fotoplastikonu Warszawskiego jest obecnie ponad 7 tys. oryginalnych, stereoskopowych fotografii m.in. kilka kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach. (PAP)
akn/ pz/