Szafa, do której każdy będzie mógł schować swoje wspomnienia, pamiątki i rodzinne opowieści, jest głównym rekwizytem projektu edukacyjnego, który rusza w piątek w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Jak wyjaśnia autorka projektu Anna Dąbrowicz, pomysł „Naszej szafy” powstał z potrzeby utrwalania i dzielenia się opowieściami o rodzinnych pamiątkach. Na projekt składają się trzy elementy.
Pierwszy to strona internetowa, która jest rodzajem wirtualnej wystawy rodzinnych pamiątek, gromadzonych i przechowywanych przez Polaków. Znajdą się na niej fotografie pamiątkowych przedmiotów oraz związane z nimi historie - spisane lub w formie nagrań audio. Swoje pamiątki będzie tu mógł umieścić każdy, kto odwiedzi muzeum lub prześle materiały drogą elektroniczną.
Drugim elementem projektu jest szafa – mebel, stojący w jednym z domów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Zwiedzający mogą wejść do jej wnętrza, gdzie mieści się specjalnie zaaranżowana przestrzeń, która ma sprzyjać wspominaniu i snuciu opowieści.
„Szafa” wyposażona będzie w sprzęt nagrywający, pozwalający na utrwalenie opowieści w formie cyfrowej. Ponadto w jej wnętrzu znajdzie się komputer, za pomocą którego można będzie wejść na stronę internetową projektu i zapoznać się ze znajdującymi się na niej treściami, w tym – narracjami innych osób.
Trzeci element projektu to szkolenie dla nauczycieli prezentujące możliwości twórczego wykorzystania "Naszej szafy" w nauczaniu szkolnym. Jego inauguracją będzie piątkowy wykład prof. Haliny Goldberg z Indiana University w USA: „Opowieści z szafy: autoetnografia i mikrohistoria w muzealnictwie i edukacji”.
"Tworząc +Naszą szafę+ pragniemy zachęcić wszystkich do refleksji nad rodzinnymi pamiątkami. Chcemy pokazać to, co w rzeczach głęboko ukryte - ich emocjonalną wartość. Zamierzamy +dać głos+ przedmiotom i zbudować jedyną w swoim rodzaju wirtualną kolekcję rodzinnych pamiątek oraz towarzyszących im opowieści" - podkreśla Dąbrowicz.(PAP)
agm/ ls/