Miński oddział Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS) otworzył w poniedziałek w Mińsku nową siedzibę i szkołę społeczną. „Spełniło się nasze marzenie. Dzięki temu uruchomimy zajęcia dla wszystkich pokoleń – od pięciolatków po seniorów” – powiedziała PAP szefowa oddziału.
W uroczystym otwarciu Szkoły Polonijnej przy Oddziale PMS w Mińsku – dwóch salek wykładowych – wzięli udział przedstawiciele Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku, członkowie mińskiego oddziału PMS, nauczyciele, rodzice i dzieci.
W czasie poniedziałkowego spotkania odbyło się przygotowane przez dzieci krótkie przedstawienie artystyczne, a następnie Maryna Repkina, szefowa mińskiego oddziału PMS, oraz dyrektor szkoły Tatiana Bućko zaprezentowały plany działalności szkoły i oddziału.
„W weekendy będzie działać szkółka sobotnio-niedzielna dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych +Weekend po polsku+. Oprócz tego będą zajęcia – z języka polskiego, ale także z historii i geografii - dla młodzieży, dorosłych, dla seniorów. Chcemy objąć wszystkie grupy wiekowe” – powiedziała Repkina. Dodatkowo szkoła będzie organizować projekty rodzinne, ma ruszyć kółko teatralne oraz chór nauczycielski.
PMS zamierza również utworzyć centrum metodyczne. „Zapraszamy wszystkich chętnych. Chcemy, żeby ta przestrzeń edukacyjna była miła i przyjazna, żeby była taką ostoją polskości, otwartą dla wszystkich” - dodała Repkina, dziękując za wsparcie w otwarciu szkoły ambasadzie RP i jej wydziałowi konsularnemu w Mińsku, a przede wszystkim Centrali PMS w Grodnie i prezesowi tej organizacji Stanisławowi Sienkiewiczowi.
PMS jest legalnie działającą na Białorusi organizacją, której celem jest "szerzenie oświaty polskojęzycznej na terenie Białorusi w duchu narodowym, chrześcijańskim i obywatelskim”. Nauczyciele zrzeszeni w PMS prowadzą zajęcia z języka polskiego w szkołach państwowych i społecznych.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ ami/ mal/