Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało informator "Co rodzic powinien wiedzieć w nowym roku szkolnym 2017/2018?". Zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. zmian w ustroju szkół z punktu widzenia rodziców i uczniów. Informator w wersji elektronicznej jest dostępny na stronie internetowej MEN.
"Przed nami nowy rok szkolny, w którym wprowadzamy zaplanowane wcześniej zmiany w polskiej oświacie, oczekiwane przez rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców" - napisano we wstępie do informatora.
Podkreślono w nim, że reforma edukacji wychodzi naprzeciw potrzebom większości Polaków, którzy chcą szkoły nowoczesnej, a jednocześnie silnie zakorzenionej w naszej tradycji. "Zmiany są przemyślane i zaplanowane na wiele lat" - zaznaczono.
"Zależy nam na tym, aby każdy uczeń, bez względu na to, skąd pochodzi i jaki jest status materialny jego rodziców, miał dobrą szkołę i dobrą edukację. Reforma edukacji to nie tylko zmiana ustroju szkolnego. To także propozycja nowych rozwiązań w obszarze szkolnictwa zawodowego, silne powiązanie go z rynkiem pracy, zmiany w organizacji i funkcjonowaniu szkół oraz placówek oświatowych" - czytamy.
MEN informuje, że w przygotowanej publikacji zostały zebrane odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania dotyczące nowego roku szkolnego 2017/2018. "Wyjaśniamy, na czym polegają nowe rozwiązaniach zawarte w prawie oświatowym oraz przypominamy o już obowiązujących przepisach" - napisano.
W informatorze przypomniano, jak od 1 września będzie wyglądać struktura szkół, jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty, kiedy zostanie przeprowadzony egzamin gimnazjalny. Zawiera on także informacje na temat etapów nauczania, podstawy programowej kształcenia ogólnego, programów szkolnych i zaopatrzenia uczniów w bezpłatne podręczniki.
W informatora rodzice mogą znaleźć podstawowe informacje dotyczące m.in. pomocy materialnej dla uczniów, dowozu dziecka do szkoły, funkcjonowania świetlic i stołówek szkolnych.
W tekście wyodrębniono informacje dotyczące rozwiązań dla uczniów przewlekle chorych, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz powracających z zagranicy.
Ministerstwo edukacji zachęca w informatorze rodziców do zapoznawania się także ze statutami szkół swoich dzieci, z wewnątrzszkolnym systemem oceniania i programami realizowanymi przez szkołę. Przypomina, że w przypadku pytań lub wątpliwości dyrektor szkoły i nauczyciele są zawsze do dyspozycji rodziców oraz opiekunów.
W publikacji podane są numery telefonów i adresy mailowe do kuratoriów oświaty oraz do ekspertów resortu edukacji.
Rok szkolny 2017/2018 będzie pierwszym rokiem wprowadzania reformy edukacji. Rozpocznie się zmiana struktury szkół - w miejsce obecnie istniejących 6-letnich szkół podstawowych powstaną 8-letnie szkoły podstawowe. Docelowo gimnazja zostaną zlikwidowane.
Wygaszanie gimnazjów już się rozpoczęło; wiosną nie przeprowadzono rekrutacji do I klas. Uczniowie, którzy skończyli w czerwcu VI klasę szkoły podstawowej, we wrześniu zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum, pójdą do VII klasy.
1 września zasadnicze szkoły zawodowe zostaną przekształcone w szkoły branżowe I stopnia.
Od 2019 r. rozpocznie się zmiana struktury szkół średnich: w miejsce 3-letnich liceów ogólnokształcących i 4-letnich techników powstaną 4-letnie licea i 5-letnie technika.
Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)
dsr/ karo/