Nauczyciele szkolni, wykładowcy akademiccy oraz studenci mogą wziąć udział w organizowanym przez IPN konkursie na scenariusz lekcji lub zajęć poświęconych zbrodni wołyńskiej. W tym roku mija 70. rocznica mordów UPA na Polakach z Wołynia i Galicji Wschodniej.
Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski powiedział PAP, że celem konkursu „Wołyń. 70 lat po zbrodni” jest zainteresowanie przede wszystkim nauczycieli i uczniów tematyką zbrodni wołyńskiej, włączenie tej problematyki do procesu dydaktycznego w szkołach, co – w szerszym ujęciu – ma prowadzić do nadania zbrodni wołyńskiej właściwego miejsca w narracji o polskiej historii XX wieku.
Konkurs ma także zachęcić nauczycieli do samokształcenia, dzielenia się doświadczeniami z innymi edukatorami. Według Zawistowskiego wymiana poglądów i wiedzy jest szczególnie ważna z uwagi na fakt, że w podręcznikach szkolnych temat zbrodni wołyńskiej zajmuje niewiele miejsca, mimo ogromnej liczby ofiar. „Głównym problemem nie jest odsuwanie zbrodni wołyńskiej na bok, ale brak wiedzy na jej temat. To pokłosie polityki historycznej prowadzonej w okresie PRL-u” – podkreślił historyk.
W jego ocenie, choć Polacy mają świadomość okrucieństw II wojny światowej, czego przykładem jest edukacja o Holokauście czy zbrodni katyńskiej, to „zbrodnia wołyńska, bardzo okrutna zbrodnia, mająca niesamowity wpływ na naród polski w czasie konfliktu z lat 1939-1945, ciągle pozostaje zapomniana”.
Pytany o to, jak edukować o tragicznych wydarzeniach z Wołynia i Galicji Wschodniej w latach 1943-1944 Zawistowski odpowiedział, że wiedza musi być uczniom umiejętnie przekazywana - nie może być zbyt szokująca, ale i nie powinna umniejszać skali zbrodni. „Nauka na przyszłość wynikająca z tej tragedii będzie wówczas, kiedy jej rozmiar i brutalność będzie znana” – tłumaczył badacz z IPN.
Konkursowe propozycje lekcji lub zajęć tematycznych można wysyłać do 12 czerwca br. pocztą tradycyjną (IPN – KŚZpNP, Biuro Edukacji Publicznej, Pl. Krasińskich 2/4/6. 00-207 Warszawa) lub mailowo (edu@ipn.gov.pl). Rozstrzygnięcie konkursu zapadnie 8 lipca.
Nagrodą specjalną dla zwycięzców, oprócz otrzymania dyplomów, będzie październikowy objazd historyczny po Wołyniu.
W 2013 r. mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości. Dla polskich historyków tzw. rzeź wołyńska z lat 1943-44, która swoim zasięgiem objęła także tereny południowo-wschodnich województw II Rzeczypospolitej, była ludobójczą czystką etniczną, w wyniku której zamordowano ok. 100 tys. Polaków. (PAP)
wmk/ mlu/