21 października 800 licealistów z Polski i Izraela spotka się w Treblince na warsztatach zorganizowanych w ramach piątej edycji akcji "Jesteśmy razem" poświęconych odkrywaniu wspólnych tradycji polskich i żydowskich.
"Pamiętajmy razem nie tylko o Zagładzie, ale i tysiącleciu wspólnego życia Żydów i Polaków" - mówił na środowej konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, z którego inicjatywy wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince organizowane są doroczne spotkania uczniów z Polski i Izraela w Treblince.
Polscy licealiści, którzy biorą udział w akcji, to młodzież z miejscowości, gdzie przed wojną Żydzi stanowili znaczący element społeczności - w tym roku będzie to młodzież z Kosowa Lackiego, Małkini Górnej, Łochowa, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Sadownego, Białegostoku, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Ostowi Mazowieckiej, Łosic, Ostrołęki i Płocka oraz American School of Warsaw. "To ważne, żeby izraelska młodzież spotkała się z licealistami z miejsc, gdzie przez wielki historia polska splatała się z żydowską” - mówił Kozłowski wyrażając nadzieję, że spotkanie zachęci młodych ludzi do zainteresowania się przeszłością własnych miejscowości. "Chcemy w Treblince mówić nie tylko o Zagładzie, ale o tym, co wspólnie straciliśmy, o bogactwie unicestwionej tu kultury żydowskiej, a nie o zbrodniach katów" - mówił wojewoda mazowiecki.
"Pamiętajmy razem nie tylko o Zagładzie, ale i tysiącleciu wspólnego życia Żydów i Polaków" - mówił na środowej konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, z którego inicjatywy wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince organizowane są doroczne spotkania uczniów z Polski i Izraela w Treblince.
Podczas warsztatów przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich młodzi ludzie będą mieli okazję poznać się, by przełamać stereotypy we wzajemnym postrzeganiu się oraz porozmawiać o wspólnej historii, poznać nawzajem swoją kulturę, a także historię polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z okolic Treblinki.
Spotkania w ramach akcji edukacyjnej "Jesteśmy razem" odbywają się już po raz piąty, zawsze w drugiej połowie października, co związane jest w układem przerw semestralnych w izraelskich szkołach, ale także bliskością chrześcijańskiego dnia Wszystkich Świętych, kiedy wspomina się zmarłych. Wokół głównego pomnika, który upamiętnia 900 tys. ofiar Treblinki stoi 275 kamieni z nazwami miejscowości, z których pochodziły ofiary. Co roku na spotkania zapraszani są też przedstawiciele władz samorządowych z miejscowości, które w Treblince mają swój kamień, nie tylko z Polski, ale też z Litwy i Białorusi. Dla samorządowców prowadzone są warsztaty - w tym roku planowany jest wykład prof. Władysława Bartoszewskiego oraz dyskusja o postaci Jana Karskiego.
Zajęcia dla licealistów i dla samorządowców prowadzone są w szkołach w pobliskich Treblince miejscowościach - Małkini i Kosowie Lackim. "To także niesie pewną wartość - pozwala przełamać tabu milczenia, jakie otaczało kwestie związane z funkcjonowaniem obozu zagłady w bezpośrednim sąsiedztwie tych miejscowości" - mówił Kozłowski.
Samorządowcy i licealiści na koniec warsztatów spotykają się pod głównym pomnikiem pamięci w Treblince, aby razem zapalić lampkę pamięci. Potem uczestnicy udają się w miejsce, gdzie w pobliżu obozu Zagłady w Treblince działał obóz pracy o tej samej nazwie. Zginęło tam ponad 20 tys. ludzi, głównie Polaków z okolic Treblinki a także Romów.
Treblinka II była obozem zagłady położonym cztery kilometry od stacji kolejowej w Małkini, na trasie Warszawa-Białystok. Obóz założono latem 1942 roku w ramach akcji Reinhard – nazistowskiego planu zagłady Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa. Zginęły w nim setki tysięcy Żydów z Warszawy i okolic, z regionu radomskiego i lubelskiego, z okolic Białegostoku, a także ze Słowacji, Grecji i Macedonii. Liczbę ofiar szacuje się na blisko 900 tys.
W 1964 roku na terenie Treblinki II odsłonięto Pomnik-Mauzoleum, którego autorami są rzeźbiarz Franciszek Duszeńko i architekt Adam Haupt. (PAP)
aszw/ as/