Do 20 sierpnia br. przedłużony został nabór do III kadencji Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Rada jest ciałem opiniodawczo-doradczym ministra edukacji narodowej w kwestiach dotyczących dzieci i młodzieży.
Jak poinformował w piątek resort edukacji na swojej stronie internetowej, termin nadsyłania aplikacji został przedłużony w związku z licznymi prośbami o to ze strony uczniów i rodziców.
Podaje także, że kandydaci, którzy już wysłali zgłoszenia i otrzymali informację o brakach formalnych, mogą przesłać pozostałe dokumenty także do 20 sierpnia br.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło nabór do Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej III kadencji pod koniec czerwca.
Do Rady kandydować mogą uczniowie szkół, którzy ukończyli 13. rok życia oraz absolwenci, którzy nie ukończyli 21. roku życia.
Przy analizie zgłoszeń kandydatów brane pod uwagę są: zaangażowanie w wolontariat, zaangażowanie w działalność społeczną oraz życie społeczności lokalnych i życie publiczne (np. członkostwo w młodzieżowych radach, członkostwo w organizacji harcerskiej, uczestnictwo w Sejmie Dzieci i Młodzieży, członkostwo w samorządzie szkolnym), osiągnięte wyniki w nauce (w tym uzyskanie stypendium Prezesa Rady Ministrów lub innych stypendiów, udział w olimpiadach i konkursach) oraz uzasadnienie własnej kandydatury.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej MEN) należy przesłać wraz załącznikami do siedziby resortu edukacji.
Wyniki naboru zostaną opublikowane na stronie internetowej ministerstwa do końca września.
Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej działa od 2016 r. Do jej zadań należy opiniowanie i przedstawianie propozycji dotyczących aktywności dzieci i młodzieży w dziedzinie oświaty i wychowania.
Kadencja rady trwa rok. W każdej zasiadają nowi członkowie. W skład Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN wchodzą 32 osoby - po dwie z każdego województwa: 16 członków i 16 ich zastępców (zastępcy uczestniczą w obradach w przypadku nieobecności członka z danego województwa).
Posiedzenia Rady zwołuje minister edukacji. Mogą w nich uczestniczyć także osoby zaproszone przez ministra, które nie wchodzą w skład Rady.
Pracami Rady kieruje przewodniczący. Rada przyjmuje stanowiska i opinie w drodze konsensusu na posiedzeniach i w trybie korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk.(PAP)
autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mark/