Powstanie Warszawskie

04.07.2015 aktualizacja 18.07.2016

Międzypokoleniowy projekt edukacyjny „Powstańcy dzieciom”

Akcja „Kartka ze szpitala”. Źródło: Fundacja Rosa Akcja „Kartka ze szpitala”. Źródło: Fundacja Rosa

Fundacja Rosa chce podtrzymać międzypokoleniową więź zawiązaną między chorymi dziećmi i powstańcami warszawskimi za sprawą ubiegłorocznej akcji „Kartka ze szpitala”. Organizuje więc projekt „Powstańcy dzieciom”, w ramach którego powstanie film, przedstawiający walkę o życie w dwóch kontekstach: wojny oraz zmagania się ze śmiertelną chorobą.

Akcja została doceniona przez Muzeum Historii Polski i zyskała dofinansowanie na kontynuację w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Latem 2014 r., z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, mali pacjenci z 31 oddziałów onkologicznych w ramach programu „Kartka ze szpitala” wykonali 3600 kartek, które dzięki pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego trafiły do rąk bohaterów zrywu 1944 r.

Odzew na akcję przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów - do siedziby Fundacji Rosa z różnych stron Polski i świata docierały podziękowania od powstańców. Pomiędzy bohaterami walk i chorymi dziećmi wytworzyła się szczególna więź. By podtrzymać międzypokoleniowy dialog stworzyliśmy projekt „Powstańcy dzieciom - dialog pokoleń w kontekście walki o życie w obliczu wojny i choroby nowotworowej”, który zyskał uznanie Muzeum Historii Polski – podkreśla Fundacja Rosa.

W ramach inicjatywy, realizowanej pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego, powstanie 45-minutowy film, w którym skonfrontowane zostaną wspomnienia powstańców oraz doświadczenia małych pacjentów oddziałów onkologicznych. Produkcja trafi do szkół, by pokazać, że doświadczenia pokoleń są ponadczasowe i uniwersalne.

„Podczas realizacji akcji +Kartka dla Powstańca+ zauważyliśmy, jak podobne są historie powstańców i małych pacjentów. Ci pierwsi – jako młodzi ludzie – zostali zaskoczeni przez okrucieństwa wojny, musieli walczyć o swoje życie i niepodległość ojczyzny. Z kolei dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych w okresie, który powinien im się kojarzyć z beztroską i bezpieczeństwem zmagają się ze śmiertelną chorobą. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na tę asocjację, a przy tym łączyć historie i pokolenia” – mówi Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.

Obecnie trwają nagrania wywiadów z dziećmi i weteranami. Powstańcy opowiadają m.in. o swoim życiu przed wybuchem II wojny, o powstańczej codzienności, czy o dzisiejszym patriotyzmie. Premiera filmu jest zaplanowana na jesień 2015 roku.

Częścią projektu jest też seminarium o historii mówionej dla nauczycieli szkół przyszpitalnych, którzy będą mogli przekazać swoją wiedzę dalej.

Projekt zostanie zrealizowany i dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Źródło: Fundacja Rosa

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL