Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał we wtorek rozporządzenie dotyczące przeprowadzenia w tym roku egzaminów zewnętrznych, w tym matur. Zgodnie z nim abiturienci nie będą zdawać egzaminów ustnych, z wyjątkiem tych, którzy aplikują na uczelnie zagraniczne.
W związku z epidemią koronawirusa przesunięte zostały terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur, które rozpoczną się 8 czerwca; zostały też zmodyfikowane niektóre przepisy dotyczące ich przeprowadzania.
Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem, w tym roku szkolnym egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych będzie tylko w formie pisemnej. W tym roku bez matury ustnej, poza kilkoma wyjątkami
Do części ustnej przystąpią tylko absolwenci, którzy do 7 lutego br. złożyli deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego, a do 22 maja przekażą do dyrektora szkoły lub dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (w zależności od tego, do kogo składali deklarację) informację o chęci przystąpienia do części ustnej egzaminu z jednego lub więcej przedmiotów – ze względu na konieczność przekazania wyniku z tego egzaminu lub tych egzaminów w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego będą mogli również przystąpić absolwenci, aby zrealizować postanowienie umowy międzynarodowej.
"Szacujemy, że będzie to bardzo niewielka liczba maturzystów" - powiedział szef MEN we wtorek na konferencji prasowej.
Zgodnie z obowiązującymi w tym roku przepisami, absolwent zda egzamin i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpi do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.
Abiturienci, którzy w latach ubiegłych nie zdali egzaminu ustnego, a zadeklarowali w tym roku przystąpienie do niego, aby ten egzamin zdać, nie będą musieli do niego przystąpić. Otrzymają świadectwo dojrzałości, jeżeli we wcześniejszych latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej mieli co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpili do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. "Będzie uważało się, że zakończyli szkołę średnią" - powiedział Piontkowski
Absolwenci, którzy w 2020 r. nie uzyskają wymaganych 30 proc. punktów, w kolejnych latach, jeśli będą chcieli przystąpić do egzaminu, będą musieli zdawać egzamin ustny z przedmiotów obowiązkowych.
Zmienione zostaną w tym roku przepisy dotyczące zespołów nadzorujących przebieg egzaminu ósmoklasisty i części pisemnej egzaminu maturalnego.
W 2020 r., w przypadku egzaminu maturalnego, w skład zespołu nadzorującego części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej wchodzi co najmniej 2 nauczycieli. Jeden nauczyciel zatrudniony w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin (pełni on funkcję przewodniczącego zespołu), drugi zatrudniony w innej szkole lub placówce. W latach ubiegłym w skład zespołu wchodziło co najmniej 3 nauczycieli.
W 2020 r., jeżeli w sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty lub egzamin gimnazjalny, jest więcej niż 30 uczniów, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 25 uczniów.
Rozporządzenie zawiera również szereg zmian związanych z przeprowadzeniem egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, zawodowego oraz potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Wprowadzono nowe rozwiązania dla szkół policealnych. Określono nowe terminy czynności związanych z przeprowadzenia egzaminów, które muszą wykonać dyrektorzy szkół, okręgowe komisje egzaminacyjne, a także członkowie zespołów nadzorujących. Dotyczą one np. procesu unieważnienia egzaminu, zgłaszania zastrzeżeń, wglądów do sprawdzonych i ocenionych prac egzaminacyjnych, rozpatrzenia odwołania złożonego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, złożenia oświadczenia o przystąpieniu do egzaminu poprawkowego.
W rozporządzeniu opisano także zasady szkolenia egzaminatorów, zasady powoływania składu zespołu nadzorującego dany egzamin czy zespołu przedmiotowego. Wskazano również nowe terminy wydawania świadectw.
Zgodnie z nowym harmonogramem matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja potrwa do 29 czerwca. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego dla tych abiturientów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu to 8-14 lipca. Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września.
Egzamin ósmoklasisty potrwa od 16 do 18 czerwca; termin dodatkowy to 7-9 lipca.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
Do 31 lipca 2020 r. będą ogłoszone wyniki egzaminu ósmoklasisty. Absolwenci odbiorą również w tym dniu zaświadczenia o wyniku egzaminu.
Do 11 sierpnia 2020 r. będą ogłoszone wyniki egzaminu maturalnego. Do tego samego dnia, 11 sierpnia absolwenci odbiorą świadectwa, aneksy i informacje o wynikach.
31 sierpnia 2020 r. będą ogłoszone wyniki z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Szkołom przekazane zostaną również świadectwa i dyplomy potwierdzające kwalifikacyjne zawodowe.
12 października 2020 r. będą ogłoszone wyniki egzaminu zawodowego i przekazane certyfikaty oraz dyplomy zawodowe. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ itm/