Historii zagłębiowskich Żydów, w szczególności zgładzonej w Auschwitz nastolatki Rutki Laskier, autorki pamiętnika, poświęcone będzie spotkanie dla młodzieży, które 13 grudnia organizuje Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
„Spotkanie kierowane jest do uczniów klas ósmych oraz szkół ponadpodstawowych” – oznajmiło Centrum, które w Muzeum Auschwitz zajmuje się sferą edukacji.
Spotkanie złożone będzie z dwóch elementów. W pierwszej części Adam Szydłowski, prezes Fundacji Centrum Kultury Żydowskiej im. Rutki Laskier w Będzinie, przybliży losy zagłębiowskich Żydów. Po nim pięć wybranych klas weźmie udział w warsztatach „Obywatele polscy w KL Auschwitz”, którego jedną z bohaterek jest Laskier.
Nauczyciele mogą zgłaszać udział całych klas do 11 grudnia za pośrednictwem formularza online na stronie muzeum. Udział w spotkaniu oraz w warsztatach jest bezpłatny.
Rutka Laskier urodziła się w 1929 r. w Gdańsku. Z powodu nasilenia w Wolnym Mieście Gdańsku polityki antysemickiej, wraz z rodzicami i bratem przeniosła się do Będzina. Tu po wybuchu wojny z rodziną została zamknięta w getcie. Od stycznia do końca kwietnia 1943 r. prowadziła pamiętnik. Współnie z przyjaciółką Stanisławą Sapińską ukryły go.
W sierpniu 1943 r. Rutka Laskier została deportowana do niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie została zamordowana.
Pamiętnik Rutki Laskier ujrzał światło dzienne w 2006 r. Od tamtej pory został wydany w ponad 20 krajach.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/