Ucieczkom więźniów z niemieckiego obozu Auschwitz poświęcona będzie sesja edukacyjna, którą przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście – podaje Muzeum Auschwitz. Odbędzie się w trybie hybrydowym – stacjonarnie i online.
Maria Martyniak, odpowiedzialna za zorganizowanie sesji, poinformowała, że wykład przybliżający historię ucieczek wygłosi historyk centrum badań dr Jacek Lachendro. Uczestnicy wysłuchają też fragmentów nagrań z głosem byłych więźniów, m.in. Cyli Cybulskiej, Augusta Kowalczyka i Kazimierza Piechowskiego. Wszyscy zdołali zbiec z obozu. Odbędą się warsztaty edukacyjne dla młodzieży, która będzie uczestniczyła w sesji stacjonarnie. Poświęcone będą pomocy mieszkańców ziemi oświęcimskiej, jaką nieśli oni więźniom obozu.
Sesja "Ucieczki z KL Auschwitz" adresowana jest przede wszystkim do nauczycieli, młodzieży szkolnej, ale również wszystkich, których interesuje historia. Odbędzie się 12 maja. Aby w niej uczestniczyć, należy się do wtorku zarejestrować. Formularze dostępne są na stronie Muzeum Auschwitz.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
Ogółem w historii obozu próbę ucieczki podjęło ponad 800 osób, w zdecydowanej większości mężczyzn. Wśród nich najwięcej było Polaków – blisko 400. Ucieczka udała się 144 osobom. Większość z nich przeżyła wojnę. Niemcy zastrzelili podczas ucieczki lub zatrzymali później 327 więźniów. Los pozostałych 331 jest nieznany. Możliwe, że wydostali się na wolność i przeżyli. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ ann/