Porozumienie o współpracy, które obejmuje promocję edukacji historycznej, by zachować pamięć o ofiarach i ocalonych z niemieckiego obozu Auschwitz zawarły Norwegia z Muzeum Auschwitz i Fundacją Auschwitz-Birkenau – podaje muzeum.
„Porozumienie dotyczy współpracy na rzecz wzmocnienia misji Miejsca Pamięci Auschwitz poprzez promowanie edukacji przyszłych pokoleń oraz zachowanie pamięci o ofiarach i ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Współpraca będzie rozwijana w ramach programu: +Strategia edukacyjna dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z uwzględnieniem wykorzystania innowacyjnych technologii+. Przedsięwzięcie finansowane będzie z funduszy EOG i funduszy norweskich” – zakomunikował Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.
Umowę ze strony norweskiej podpisał ambasador Norwegii w Polsce Anders Eide. Dyplomata w Święto Niepodległości odwiedził muzeum.
Zdaniem dyrektora związanego z muzeum Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzeja Kacorzyka, edukacja w Miejscu Pamięci była, jest i pozostanie najważniejsza.
"Doświadczenie autentycznej przestrzeni zawsze będzie wyjątkowym przeżyciem dla każdego odwiedzającego z różnych zakątków świata. Jednak wiedząc o różnego rodzaju ograniczeniach, bardzo mocno rozwijamy możliwość zdalnej edukacji w różnych formach, jak najbardziej zbliżających do poznania autentycznego Miejsca Pamięci" – powiedział.
Dyrektor Fundacji Wojciech Soczewica wskazał, że Miejsce Pamięci przystosowuje się do nowych okoliczności spowodowanych przez pandemię. „Charakter wizyt będzie ulegał zmianom. Widzimy, że rośnie zainteresowanie odwiedzinami z wykorzystaniem internetu i nowych technologii. Dlatego tak ważne jest, że Norwegia, jako jeden z pierwszych krajów, zdecydowała się wesprzeć potrzeby edukatorów i przewodników Miejsca Pamięci i przeznaczyć fundusze na ten cel” – podkreślił.
Paweł Sawicki powiedział, że program realizowany będzie we współpracy z norweskim Centrum ds. Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi oraz Uniwersytetem SWPS w Warszawie.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innych narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 502 tys. osób, co miało związek z epidemią Covid-19. Rok wcześniej Muzeum odwiedziło 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mok/