06.06.2017 aktualizacja 07.06.2017

Nowy portal IPN – historia „Zagończyka”

Portal IPN – historia „Zagończyka” Portal IPN – historia „Zagończyka”

6 czerwca mija 113. rocznica urodzin Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Żołnierza Armii Krajowej, a po 1945 roku podziemia niepodległościowego. Został stracony razem z Danutą Siedzikówną „Inką”  28 sierpnia 1946 roku. Biuro Edukacji Narodowej IPN chce przypomnieć jego historię.

Specjalistom z Biura Poszukiwań IPN udało się odnaleźć szczątki „Zagończyka” i „Inki”, a 28 sierpnia 2016 r. w Gdańsku żołnierze antykomunistycznego podziemia zostali uroczyście pochowani. Ten pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną, w której wzięły udział tysiące Polaków. Wszyscy uczestnicy, w tym władze IPN, chcieli pożegnać bohaterów.


Biuro Edukacji Narodowej IPN zachęca wszystkich do tworzenia własnych portali poświęconych zasłużonym w historii Polski osobom. To nie tylko żołnierze, ale również ci, których opór wyrażał się w nauczaniu niezakłamanej historii, w drukowaniu podziemnej prasy czy dawaniu przykładu przyzwoitości i odwagi w życiu cywilnym. Każdy region Polski ma takie osoby – starajmy się, aby pamięć o nich trwała.

Informacje można przesyłać na adres: magdalena.czoch@ipn.gov.pl<mailto:magdalena.czoch@ipn.gov.pl>. Na twórców najlepszych prac czekają nagrody.

www.zagonczyk.ipn.gov.pl

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL