Ruszyło warszawskie Centrum Edukacji i Rozwoju dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce Maksym Muzyczko oraz szef biura UNICEF Rashed Mustafa Sarwar.
Warszawskie Centrum Edukacji i Rozwoju powstało dzięki współpracy Alior Banku z Miastem Stołecznym Warszawa oraz UNICEF Polska. Placówka zapewnia wsparcie edukacyjne i zawodowe dla uchodźców z Ukrainy. Przestrzeń zlokalizowana na drugim piętrze biurowca Alior Banku została przystosowana do nauki zdalnej i stacjonarnej. Dla uczniów przygotowano 120 stanowisk wyposażonych w komputery. Ponadto potrzebujący będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologicznego, korepetycji oraz lekcji języka polskiego.
"To jest bardzo konkretny, oczekiwany i długofalowy wymiar naszej odpowiedzialności społecznej" – powiedział wiceprezes Alior Banku Grzegorz Olszewski. Podczas wtorkowej konferencji podkreślił, że Alior Bank od pierwszych dni współpracuje z ambasadą będzie dalej współpracował z UNICEF Polska oraz brał czynny udział w organizowaniu pomocy dla uchodźców. Dodał także, że ma nadzieję, że CEiR stanie się inspiracją dla innych miast, banków, instytucji do tworzenia podobnych miejsc.
Mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska odczytała list od ministra edukacji Przemysława Czarnka. "Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do finalizacji tego przedsięwzięcia. Dzięki państwa współpracy otwiera się dziś w warszawie miejsce przyjazne dla ukraińskich uczniów" - napisał. Michałowska dodała od siebie, że Centrum Edukacji i Rozwoju jest szczególnym miejscem ze względu na dużą liczbę obywateli w wieku szkolnym "Dodatkowa przestrzeń odciąża infrastrukturę szkolną całego miasta Warszawy" - podkreśliła.
Ambasador Ukrainy podziękował przedstawicielom Alior Banku, UNICEF Polska oraz Miasta Stołecznego Warszawa, z którymi współpracuje od pierwszych dni wojny. "Niezmiernie cieszy nas to jako przedstawicieli władzy ukraińskiej. To jest kolejny dowód wsparcia i pomocy, jaką Polska udziela Ukraińcom i Ukrainie w takich trudnych czasach" - powiedział. Dodał, że podziwia postawę banku, który tak szybko zorganizował wsparcie dla obywateli Ukrainy. Podkreślił, że po otworzeniu pierwszej części Centrum Wsparcia, pomoc uzyskało ponad 1000 uchodźców.
Do podziękowań dołączył się także szef biura UNICEF Rashed Mustafa Sarwar, który działa na rzecz pomocy uchodźcom w Polsce. "Jako międzynarodowa organizacja doceniamy pomoc, jaką Polska zapewnia w rozwiązaniu tego kryzysu" - powiedział. Mówił także o tym, że Warszawa jest bardzo istotnym miastem, ponieważ do niego napływa najwięcej obywateli Ukrainy. Wspomniał też o rozmowie z premierem Ukrainy, podczas której zapewnił go, że ukraińskie dzieci będą miały w Polsce zapewnioną edukację i bezpieczeństwo.
Zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska przekazała, że w Warszawie jest obecnie 65 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, spośród których 17 tysięcy uczy się już w warszawskich szkołach. Podkreśliła, że niektórzy z uczniów będą decydować się na naukę zdalną w systemie ukraińskim, dlatego tworzenie podobnych miejsc jest bardzo istotne. "Naszym marzeniem i planem jest utworzenie około 40 takich centrum we wszystkich dzielnicach Warszawy" - powiedziała.
Dotychczas w budynku Alior Banku przy Towarowej 25A obywatele Ukrainy mogli skorzystać z pomocy w dziale pośrednictwa pracy. Obecnie działa także rejestracja i bezgotówkowy oddział. Z pomocą doradców, którzy posługują się językiem ukraińskim uchodźcy mogą otworzyć konto, wystąpić o kartę płatniczą lub dokonać przelewu. Do tej pory obsłużono tam ponad 1000 obywateli Ukrainy.(PAP)
Autorka: Patrycja Sikorska
psi/ jann/