W 60. rocznicę stracenia generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” Instytut Pamięci Narodowej inauguruje kolejną akcję edukacyjną. Powstaną krótkie biografie patronów ulic związanych z historią Polski w XX w.
24 lutego 1953 r. w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Warszawa-Mokotów stracono jednego z najważniejszych oficerów AK, twórcę i dowódcę KEDYWU KG AK, byłego zastępcę komendanta Głównego AK gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Instytut Pamięci Narodowej opublikował w rocznicę śmieci Fieldorfa jego krótką biografię autorstwa dr. Przemysława Wywiała. Publikacją tą IPN inauguruje nową akcję edukacyjną „Patroni Naszych Ulic”. Prezes IPN dr Łukasz Kamiński w tekście wprowadzającym napisał: „… wielu ulicom i placom, przy których mieszkamy i pracujemy, patronują postaci historyczne. Wśród nich są także osoby, które na trwale zapisały się w dziejach Polski w XX w. Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy, świadczy nie tylko o naszej wrażliwości historycznej, lecz także wskazuje na wartości, do których chcemy się odwołać. Warto znać patrona swojej ulicy, wiedzieć, czyje nazwisko wymieniamy, podając przy różnych okazjach własny adres.”.
W ramach wieloletniego projektu będą opracowywane krótkie biografie patronów ulic związanych z historią Polski w XX w., a zawierające je broszury będą systematycznie dostarczane do każdego domu, znajdującego się przy ulicy, której patronuje bohater publikacji. W najbliższym czasie ukażą się biogramy ks. Jerzego Popiełuszki, rtm. Witolda Pileckiego i gen. Leopolda Okulickiego. (IPN)