Budowa i umacnianie wspólnotowych relacji, edukacja patriotyczna młodzieży oraz rozwój sportu to główne cele innowacyjnego projektu "Pogoń dla Pogoni. Łączymy Polaków". Biorą w nim udział kluby piłki nożnej o tej nazwie ze Lwowa i Siedlec.
Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. W ramach programu kluby piłkarskie Pogoń Siedlce i Pogoń Lwów, a także społeczności obu miast rozpoczną stałą współpracę na rzecz historycznej oraz sportowej edukacji dzieci i młodzieży.
"Nasz projekt stwarza możliwość przez sport, który jest dobrą platformą komunikacji między narodami, wspierania naszych rodaków we Lwowie i na Ukrainie. To także możliwość przypomnienia historii Pogoni Lwów. Oba kluby mają te same herby (rycerz na białym koniu trzymający w prawej rece uniesiony miecz, a w lewej tarczę z podwójnym krzyżem koloru złotego). Zainaugurowany program to wyraz szacunku dla Polaków, którzy przez lata nie wyrzekli się swojej tożsamości i swoich korzeni. Niezmiernie się cieszę, że wspólne działania PGNiG, Ministerstwa Energii oraz wielu osób w Siedlcach i we Lwowie zbudują zarówno więzi symboliczne i społeczne, jak też zaowocują wymiernym wsparciem dla najstarszego polskiego klubu sportowego. Nie możemy i nie chcemy zapomnieć o wspaniałej historii naszego sportu we Lwowie" - stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Siedlcach wiceprezes zarządu PGNiG ds. operacyjnych Janusz Kowalski.
Oba kluby i miasta dzieli ponad 600 kilometrów, ale łączy poczucie wspólnoty, miłość do polskiej tradycji i sportowa pasja. Współpraca obydwu Pogoni ukierunkowana będzie na propagowanie historii Polski i polskiego sportu, umacnianie więzi wspólnotowych pomiędzy mieszkańcami Siedlec i lwowską Polonią, a także umacnianiu relacji polsko-ukraińskich. Program został objęty honorowym patronatem ministra energii i prezydenta miasta Siedlce.
"Traktujemy klub we Lwowie jak bratni siedleckiego ze względu na wspólny herb. Współpraca sportowa przełoży się na szerszą współpracę Siedlec ze Lwowem, miastem polskiej kultury i polskiego sportu na Ukrainie. To naturalne, że przy zaangażowaniu biznesowym PGNIG na Ukrainie ważne jest także lokalne budowanie relacji społecznych, w tym z polską mniejszością. Na tym polega strategia odpowiedzialnego działania biznesowego. +Pogoń dla Pogoni+ to innowacyjny, wielopoziomowy projekt, udanie łączący politykę wspólnotową i patriotyczną oraz działania edukacyjne z aktywnością sportową. Jestem przekonany, że tego typu współpraca okaże się jednym z najefektywniejszych sposobów na pielęgnowanie polskiej tradycji i umacnianie wśród lwowskiej Polonii poczucia narodowej wspólnoty" - przyznał siedlczanin, minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Z uznaniem o programie wypowiadał się również prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. "Nawiązanie współpracy z klubem sportowym ze Lwowa to wyraz nobilitacji dla Siedlec, dla naszej Pogoni. Wspólnie ożywimy kontakty między młodzieżą polską i ukraińską".
W poniedziałkowym spotkaniu, zorganizowanym w hotelu tuż obok siedleckiego stadionu pierwszoligowego Pogoni, nie zabrakło prezesów obu klubów - lwowskiego (założonego w 1904 roku) Marka Horbania i siedleckiego Michała Chromińskiego.
"Klub Pogoń to duma Lwowa, duma Polski, którego działalność przerwała druga wojna światowa. My, Polacy ze Lwowa, w 2009 roku postanowiliśmy reaktywować klub, odrodzić tradycję. Działamy w kilku sekcjach, seniorska drużyna piłkarska występuje w trzeciej lidze, podobnie jak juniorzy. Działa szkółka piłkarska dla dzieci z dwóch polskich szkół oraz dla osób, które posiadają Kartę Polaka. Stawiamy na młodych, aby w przyszłości jak najwięcej Polaków grało w pierwszym składzie Pogoni" - powiedział Horbań.
Projekt został zainaugurowany poniedziałkowym meczem obu drużyn - czwartoligowe rezerwy Pogoni Siedlce, złożone z młodych zawodników, wygrały z juniorami Pogoni Lwów 1:0. Kolejne wydarzenia, w tym obozy sportowe i turnieje najstarszych polskich klubów, zaplanowane są na 2017 rok. Odbędą się również wystawy historyczne dotyczące obu miast i klubów, a także wydarzenia prezentujące korzenie polskiego sportu.
"Pogoń Siedlce nie może pochwalić się tak chwalebną przeszłością jak nasza imienniczka ze Lwowa, ale jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy przez ostatnie lata. Zebrane doświadczenie chcemy przekazać naszym kolegom ze Lwowa. Zależy nam abyśmy łączyli młodzież, Polaków. Zorganizujemy m.in. turniej dla zespołów o nazwie Pogoń, w planach jest ponadto wyjazd naszych piłkarzy do Lwowa" - dodał Chromiński. (PAP)
giel/ af/