Okupacja niemiecka

08.03.2018

Publikacja Mateusza Szpytmy dla pasażerów lotu do Izraela

Okładka książki 'The risk survival' Okładka książki 'The risk survival'

Pasażerowie inauguracyjnego lotu Rzeszów – Tel Aviv -12 marca br. - otrzymają od Instytutu Pamięci Narodowej publikacje Mateusza Szpytmy o losach Polaków i Żydów w Polsce okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej.

Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią nowe połączenie na trasie Rzeszów – Tel Aviv. Tym samym Rzeszów dołączy do portów regionalnych Wrocławia, Gdańska, Lublina i Poznania, które już posiadają takie połączenia.

"Uczestnicy inauguracyjnego lotu 12 marca o godz. 6.10 otrzymają publikację wiceprezesa IPN dra Mateusza Szpytmy +The risk survival+, w której autor w sposób syntetyczny przedstawia losy Polaków i Żydów w Polsce okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej" – powiedziała w czwartek Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego oddziału Instytutu.

Książka Szpytmy skupia się na pomocy, jakiej Polacy udzielali Żydom podczas Holokaustu. Pokazuje wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego i powołanej przez nie Rady Pomocy Żydom "Żegota", a także działania zwykłych ludzi, którzy na własną rękę, ryzykując życie, ratowali od zagłady swoich żydowskich współobywateli.

Publikacja szczególną uwagę poświęca wsi Markowa na Podkarpaciu, w której ukrywało się 25 Żydów. Punktem kulminacyjnym książki są wydarzenia 24 marca 1944 r., kiedy za pomoc Żydom Niemcy zabili Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich sześcioro małych dzieci, a także wszystkich, których w swoim gospodarstwie ukrywali – osiem osób z rodzin Szallów i Goldmanów.

W książce zamieszczono wiele zdjęć dokumentalnych.(PAP)

autor: Alfred Kyc

edytor: Paweł Tomczyk

kyc/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL